Methylbromid ze zemědělství příští rok zřejmě zcela nezmizí

I příští rok se bude v zemědělství používat methylbromid, pesticid, který rozpouští ozónovou vrstvu. Je jisté, že zhruba desítka států dostane výjimku z úplného zákazu - kolik jich ale bude, na tom se zatím zástupci OSN, 190 států a vědců na konferenci o záchraně ozónové vrstvy v Praze nedohodli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mraky

Mraky | Foto: Jan Rosenauer

Původní termín pro definitivní zákaz methylbromidu e vyspělých státech byl 2005, už za měsíc. Zhruba desítka států ale žádá výjimky pro další dva roky s tím, že pro ochranu jahod, lilků nebo rajčat před plísněmi nenašla odpovídající alternativu.

"Daří se dohoda pokud jde o měkké freony ve zdravotnictví v oblasti inhalátorů, při nemoci jako je astma. Dále se daří dohodnout se na výjimkách pokud jde o produkci methylbromidu v roce 2005, budou nižší, než byly původní požadavky," uvedl k průběhu konference náměstek ministra životního prostředí Tomáš Novotný.

Přestože se methylbromid stále ještě používá, od roku 1986 jeho spotřeba klesla o 70 procent a některé státy jako Česká republika se ho zřekly prakticky úplně. Methylbromid se ale používá i jako dezinfekce v dopravě a do této chvíle vědci vlastně netušili kolik. "Zúčastněné země ale souhlasili s tím, že uspořádají celosvětový průzkum toho, jaké množství methylbromidu se používá v dopravě," dodává Megumi Seki z Ozone Secretary.

Jednání stále probíhají a vyjednavači se zřejmě budou muset sejít i v noci. Konkrétní výsledky jednání o výjimkách budou známy zítra.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme