Metnar se omluvil za chyby v diplomové práci, rezignaci ale Babišovi nenabídne

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) kvůli pochybnostem o své diplomové práci rezignaci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) nenabídne. Řekl to v pátek na tiskové konferenci. Za Metnara se postavil i Babiš. Předseda vlády je přesvědčen, že Metnar nemá v pozici ministra obrany končit. Premiérovi stačí potvrzení škol a odborníků, že jeho práce není plagiát.

Praha (Aktualizováno: 17:35 27. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar. | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Metnar se v pátek omluvil veřejnosti i autorovi publikace, ze které čerpal, že ve své práci neuvedl citace. Řekl, že udělal chybu, nešlo ale podle něj o plagiátorství. Odkázal se při tom na posudek Ostravské univerzity i na posudek Policejní akademie.

Metnarova diplomová práce není plagiát, oznámila Ostravská univerzita

Číst článek

Ostravská univerzita v pátek uvedla, že Metnarova diplomová práce není plagiát. Mohla mít ale podle školy vyšší úroveň. Mluvčí univerzity Adam Soustružník uvedl, že se Metnar nedopustil vědomého plagiátorství, ale kontrola ukázala, že text vykazuje nedostatečnou práci s citačními zdroji. Na některých stránkách evidentně ministr podle univerzity čerpal z knihy Petra Musílka z Vysoké školy ekonomické v Praze, na zdroj ale v textu neodkázal.

Metnar prý neměl úmysl podvádět

Metnar zdůraznil, že použitou publikaci řádně uvedl v seznamu literatury, a jeho práce tedy není plagiátem. „Mým úmyslem rozhodně nebylo podvádět,“ řekl. Dodal, že před 14 lety udělal chybu a nyní ho to mrzí a omlouvá se za to.

Babiš na dotaz ČTK napsal, že Metnar má nezávislé posudky dvou škol, že jeho práce není plagiát. „Zároveň se k jeho práci vyjádřil autor, z jehož knihy čerpal. Ano, pan Metnar měl lépe pracovat s citacemi, ale odborníci se shodují, že diplomová práce plagiátem není. Mně to stačí. Jsem přesvědčen, že ze svého postu odcházet nemá,“ uvedl premiér.

Ministr zadal posouzení práce také Policejní akademii ČR. „Je potřeba říci, že posudky Policejní akademie, Ostravské univerzity i vyjádření IT specialisty z Vysoké školy ekonomické Jana Macha shodně tvrdí, že má práce není plagiátem,“ uvedl. „Po zhodnocení celé situace a všech dostupných informací, které tady zazněly, jsem se rozhodl, že panu premiérovi rezignaci nabízet nebudu,“ řekl.

‚Studium s námi zvládneš levou zadní.‘ Byznys se psaním diplomových prací lze odhalit těžko

Číst článek

Dílčí nedostatky v práci

Na novinářský dotaz týkající se dalších údajných pochybení v práci Metnar řekl, že „v současné době nebude slovo od slova rozebírat“ svou diplomovou práci.

Posudek Policejní akademie, který novinářům poskytlo ministerstvo obrany, dospěl k podobným závěrům jako Ostravská univerzita. Chybějící citace označil za nedostatek, práce ale podle něj není plagiátem.

„Student nezatajoval použité zdroje. Práce vykazuje dílčí nedostatky, nutno však seriózně říci, že tyto nedostatky byly odstranitelné před odevzdáním práce a nejdou jen k tíži samotného studenta, ale též vedoucího diplomové práce,“ uvádí dokument, pod kterým je podepsán prorektor pro vnější vztahy a zahraniční styky František Hřebík.

Metnar vystudoval Vyšší policejní školu MV ČR, později při zaměstnání Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity, kde získal titul magistr. Svou diplomovou práci obhájil v roce 2004. Na pochybnosti v úterý upozornila Česká televize.

Malá a Krčál

Lubomír Metnar nebyl prvním členem kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO), u něhož se objevily pochybnosti.

Ještě před hlasováním o důvěře vládě opustila post ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO).

Krčál opsal i část své diplomové práce. Úvodních 17 stran je totožných s jeho bakalářským textem

Číst článek

Problémy se nejdříve našly u její magisterské práce z roku 2011, později experti oslovení Radiožurnálem odhalili nesrovnalosti i u její závěrečné práce z Mendelovy univerzity.

Minulý týden pak rezignoval šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Krčál z ČSSD. Nejprve Česká televize přišla s informací, že opsal část své bakalářské práce, kterou obhájil na zlínské Univerzitě Tomáše Bati.

Posléze vyšlo najevo, že prvních 17 stran práce použil i ve své diplomové práci nazvané Volný čas, kterou odevzdal na pražské soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského v roce 2009. Jedinou změnou bylo nahrazení věty „ve své bakalářské práci bych se chtěl věnovat“ textem „ve své diplomové práci bych se chtěl věnovat“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme