Ministerstvo obrany zvažuje, že ukončí spolupráci s Vodičkovým svazem bojovníků. Vadí mu jeho akce

Ministerstvo obrany se distancovalo od úterní pietní akce Českého svazu bojovníků za svobodu k 80. výročí okupace, na které zaznělo přirovnání plánu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na reformu EU k antisemitské knize Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Na akci vedle autora výroku poslance ODS Václava Klause mladšího vystoupili představitelé KSČM a SPD. Resort také zvažuje ukončení spolupráce se svazem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Metnar, ministr obrany ČR

Lubomír Metnar, ministr obrany ČR | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jednoznačně se distancuji od toho, co v některých vystoupeních zaznělo. V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé, ministerstvo a armáda připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná,“ reagoval Metnar v tiskovém prohlášení. Ministerstvo obrany dál sdělilo, že s průběhem akce nemělo nic společného, pouze vyhovělo žádosti svazu o zapůjčení sálu a čestné stráže na vzpomínkovou akci k výročí okupace.

Ministerstvo financí prověří hospodaření svazu bojovníků za svobodu. V minulosti to odmítalo

Číst článek

„Přestože ČSBS (Český svaz bojovníků za svobodu, pozn. red.) není jen Jaroslav Vodička, ale i tisícovky veteránů a odbojářů, kterých si vážíme, zvažujeme další kroky, mezi které patří i případné ukončení spolupráce se svazem,“ dodal mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Podle Pejška se resortu nelíbí některé akce, které svaz v poslední době organizoval. „To omezení by mohlo být v tom duchu, že budeme velmi bedlivě posuzovat akce, které chtějí pořádat a chtějí například na tyto akce půjčit naše prostory nebo tam chtějí účast naší čestné jednotky,“ uvedl mluvčí pro Radiožurnál.

Na pietní akci vystoupili s projevy předseda svazu Vodička, šéf KSČM Vojtěch Filip, lídr kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David nebo senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). Svaz bojovníků původně chtěl akci uspořádat na Staroměstské radnici, pražský magistrát ale odmítl prostory poskytnout.

Fischer uspořádání akce v Domě armády odsoudil. „Na výročí okupace v Domě armády byli z Parlamentu jen ti, kdo se vyznamenali sprostými výroky na adresu Židů a podpořili okupaci Ukrajiny,“ uvedl na twitteru.

Jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost žádám, aby ministr obrany vysvětlil, jaká opatření přijal, aby k politickým agitkám zneužívajícím ozbrojené síly a historická výročí naší země nemohlo příště dojít.

08:26 – 15. 03. 2019

11 215

Senátor vyzval Metnara, aby do budoucna podobným akcím zabránil. „Jako předseda výboru pro obranu a bezpečnost žádám, aby ministr obrany vysvětlil, jaká opatření přijal, aby k politickým agitkám zneužívajícím ozbrojené síly a historická výročí naší země nemohlo příště dojít,“ uvedl.

Kritika Padevěta

Akci kritizoval také spisovatel a vydavatel Jiří Padevět, jehož díla se věnují i historii protektorátu. „Akce měla být připomínkou začátku nacistické okupace, ale podle mého názoru byla spíše přehlídkou toho nejhoršího, co může současný veřejný prostor nabídnout. Netuším, jak je možné, že čestná stráž Armády ČR je přítomna projevu pana Václava Klause mladšího, ve kterém přirovnává francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi,“ uvedl v otevřeném dopisu Metnarovi a náčelníkovi generálního štábu armády Aleši Opatovi.

Padevět kritizoval i účast Doubravy a připomněl, že senátor podporoval mezinárodně neuznaná území na východě Ukrajiny, která ovládají proruští separatisté. Vadí mu i zapojení Č, který spolupracuje s Klubem českého pohraničí a Aliancí národních sil. Jde podle něj o spolky adorující současné Rusko.

Senát doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích pořádaných svazem. Podle únorového usnesení horní komory opouští tato organizace původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Část samospráv v reakci na opakované kontroverze uvedla, že nechce svaz dál dotovat.

ČTK, lio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme