Metnar o zakázce na radary: Expertní komise konstatovala, že cenu považuje za odůvodněnou

Cena zakázky na nákup pasivních sledovacích systémů pro českou armádu je podle expertní komise ministerstva obrany v pořádku. Po ukončení činnosti komise to sdělil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Výsledky předal předsedkyni sněmovního výboru pro obranu Janě Černochové (ODS). Právě s výborem se Metnar na dalším prověření zakázky dohodnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pasivní radarový systém VERA-NG

Pasivní radarový systém VERA-NG | Zdroj: reprofoto ERA

Obrana čelila kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů kritice. V materiálu pro vládu úřad původně uvedl cenu 780 milionů korun, za dva komplety ale obrana zaplatí asi 1,5 miliardy korun.

Zakázku na nákup vojenských radarů, která stála místo náměstka Říhu, prověřuje vojenská policie

Číst článek

Rozdíl ministerstvo zdůvodnilo tím, že náklady vyčíslené pro kabinet vycházely z několik let starého průzkumu trhu a nebylo aktualizované. V mezičase se vyvinula technika i samotné ceny. Kvůli zakázce se rozhodl ve funkci skončit náměstek ministra obrany Filip Říha.

Ministerstvo cenu hájilo, poukazovalo na znalecký posudek, který částku označil za v čase a místě obvyklou. Metnar nechal zakázku před několika týdny prověřit po procesní stránce a po jednání s poslanci branného výboru rozhodl i o další kontrole ceny zakázky.

Ustanovil proto sedmičlennou expertní komisi. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška byla složena z odborníků ministerstva obrany a armády na vyzbrojování, ekonomiku a elektronický boj.

Zakázky na ministerstvu obrany vyvolávají otázky. Dokáže se Česko popasovat se svými závazky vůči NATO?

Číst článek

„Expertní komise po prostudování a vyhodnocení veškerých podkladových materiálů konstatovala, že nedošlo k netransparentní manipulaci s cenou a smluvní cenu považuje za ověřenou a odůvodněnou,“ uvedl k výsledkům prošetřování Metnar.

„Komise zároveň neshledala důvod k rozporování závěrů nezávislého posudku vypracovaného znaleckým ústavem Cetag,“ dodal.

Kompletní zpráva, která je ve vyhrazeném režimu, byla podle Pejška přes Černochovou předána výboru pro obranu.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliard Kč s DPH).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme