Česko koupí od Izraele radary za 3,5 miliardy. ‚Zvýší schopnosti armády,‘ řekl Metnar

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) podepsal s Izraelem smlouvu o nákupu nových radarů. Ty stávající už několikrát překročily svou životnost. Nákup radarů má několikaleté zpoždění. Někdejší ministr obrany Martin Stropnický označil před odchodem smlouvu za hotovou, podle jeho nástupkyně Karly Šlechtové (oba za ANO) ale obsahovala vážná pochybení.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové radary zvýší schopnost české armády. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česká armáda koupí od Izraele osm mobilních 3D radiolokátorů za 3,5 miliardy korun. První z radarů armáda získá do 20 měsíců, všech osm jich bude mít k dispozici do 40 měsíců.

Podle mezivládní dohody bude do zakázky přinejmenším z 30 procent zapojen český průmysl.

Metnar po podpisu smlouvy uvedl, že nové radary výrazně zvýší schopnosti české armády v ochraně vzdušného prostoru, zakázku označil za jeden z klíčových projektů modernizace armády.

„Čeští vojáci tuto techniku nutně potřebují. Ukončíme naši závislost na zastaralých ruských strojích a zároveň získáme špičkový a v boji prověřený systém od našeho důležitého strategického partnera,“ řekl. Podle něj není pochybnost o tom, že nové radary půjde zapojit do systémů NATO.

Metnar zrušil zakázku na radary. Ministerstvo je ale v příštím roce pořídí od izraelské vlády

Číst článek

Nová technika nahradí ruské radary, které už několikrát překročily svou životnost.

Izraelské radiolokátory zajistí armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. České armádě je dodá přes izraelskou vládu izraelský státní podnik Elta Systems. Na české straně se budou na realizaci zakázky podílet především Vojenský technický ústav a firma Retia, které ve čtvrtek s Eltou podepsaly dohody o průmyslové spolupráci.

„Zavázali jsme se, že přineseme know-how místnímu průmyslu,“ řekl generální ředitel Elty Yoav Tourgeman. „Spolupráce bude zahrnovat design, výrobu, sestavování, integraci, údržbu po dobu životnosti a transfer nejnovějších technologií,“ doplnil. Podle něj zakázka otevře prostor i pro další spolupráci mezi obranným průmyslem Česka a Izraele.

Posílení strategické spolupráce

Metnar i ředitel agentury izraelského ministerstva obrany Ředitelství mezinárodní obranné spolupráce Yair Kulas ve čtvrtek také zdůraznili, že zakázka posílí strategickou spolupráci mezi Českem a Izraelem. Kulas podotkl, že čtvrtkem se uzavírá kruh, který začal českými dodávkami zbraní pro nově vzniklý stát Izrael, které mu ve 40. letech 20. století umožnily obhájit svou existenci.

Několikamiliardovou zakázku na radary bude řešit Bezpečnostní rada, oznámil Stropnický

Číst článek

Pořízení radarů provázely dlouhodobé komplikace. Jejich nákup má několikaleté zpoždění. Armáda dlouhodobě upozorňuje na to, že dosud používané radary dávno překročily svou životnost a jsou na hranici funkčnosti.

Někdejší ministr obrany a současný český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický (ANO) před svým odchodem z funkce smlouvu označil za připravenou k podpisu. Jeho nástupkyně Karla Šlechtová (za ANO) loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na vojenskou policii.

Mezi podezřelými zakázkami byl i nákup radiolokátorů. Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Vojenská policie v červnu vydala rozhodnutí, kterým podezření odložila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme