Ostře sledovaný ministr vnitra Metnar: nevýrazný člověk i špička v oboru

Ostře sledované místo ministra vnitra v menšinové vládě Andreje Babiše z hnutí ANO zastává bývalý policista Lubomír Metnar. Na vnitru už jednou pracoval, jako první náměstek pro vnitřní bezpečnost v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Předtím i po té působil Metnar ve službách miliardáře Jana Světlíka. Profil nového ministra připravil Radiožurnál.

Profil ministra Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš | Zdroj: ministerstvo vnitra

„Kdyby záleželo na mně, tak bych je zavřel na doživotí, protože Natálka bude trpět také celý svůj život.“ Takto před sedmi lety promluvil o trestu pro žháře otec malé Natálky, kterou zranila čtveřice útočníků.

Vhodili zápalné lahve do domku na okraji Vítkova a malé dívce plameny sežehly tvář i část těla. Útočníky pomohl vypátrat i tehdejší policista Lubomír Metnar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostře sledované místo ministra vnitra v menšinové vládě Andreje Babiše z hnutí ANO zastává bývalý policista Lubomír Metnar.

Za svou práci dostal od tehdejšího ministra vnitra Martina Peciny medaili. To ale nebylo naposled, co se oba muži potkali. V roce 2011 se stal Metnar šéfem bezpečnosti společnosti Vítkovice.

Ta patří miliardáři Janu Světlíkovi, který ve stejném období zaměstnal i Pecinu. Ve společnosti vydrželi Metnar i Pecina dva roky, v roce 2013 se Pecina stal ministrem vnitra a Metnar jeho náměstkem.

Pecina o svém spojení s Metnarem mluvit nechtěl. „To mě nezajímá, děkuji, na shledanou,“ řekl v krátkosti a zavěsil telefon.

Slušný nevýrazný člověk

Tehdejší kolegové z vnitra na Metnara vzpomínají jako na slušného, ale poněkud nevýrazného člověka. Naopak bývalý šéf Vítkovic Libor Witassek si ho pamatuje jako velkého profesionála.

„Jeho zkušenost s prací na policii byla opravdu vidět při vyšetřování některých kauz podniku, kdy se kradlo. Žijeme v Čechách, kde se vypařuje i železo,“ chválil Metnara Witassek. 

Bezpečné Česko

Opatrné vyjádření zvolil Metnar po návštěvě prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech na začátku prosince, když se ho novináři ptali na jeho priority na vnitru. Pouze obecně řekl, že chce, aby Česko zůstalo bezpečnou zemí.

Muzikolog, makléřka, náměstci i manažeři. V Babišově vládě zasedlo hned devět nováčků

Číst článek

„Zasadím se o to, aby Česká republika zůstala, co se týče bezpečnosti, na tom samém místě, jako dnes, kdy je šestou nejbezpečnější zemí na světě,“ řekl Metnar.

Bezpečnost je zjevně jeho velké téma. Angažoval se dokonce ve vedení hnutí s kontroverzním programem, které si říká Bezpečnost, odpovědnost, solidarita. Někteří jeho členové kritizují Evropskou unii i politiku NATO. Metnar zrušil podle předsedy hnutí Jaroslava Štefce své členství v létě.

Metnar bude jedním z nejvíce sledovaných ministrů. Už proto, že má v gesci celou policii. Třeba pražští detektivové přitom vyšetřují premiéra Andreje Babiše z ANO kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Farmy Čapí hnízdo.

Vláda Andreje Babiše

 • Premiér: Andrej Babiš (ANO)
 • Ministr školství: Robert Plaga (ANO)
 • Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch (ANO)
 • Ministr životního prostředí: Richard Brabec (ANO)
 • Ministr zahraničí: Martin Stropnický (ANO)
 • Ministryně obrany: Karla Šlechtová (za ANO)
 • Ministr zemědělství: Jiří Milek (za ANO)
 • Ministr vnitra: Lubomíra Metnar (za ANO)
 • Ministryně práce a sociálních věcí: Jaroslava Němcová (ANO)
 • Ministryně financí: Alena Schillerová (za ANO)
 • Ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner (za ANO)
 • Ministr spravedlnosti: Robert Pelikán (ANO)
 • Ministr dopravy: Dan Ťok (za ANO)
 • Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová (za ANO)
 • Ministr kultury: Ilja Šmíd (za ANO)

Jana Klímová, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme