Říkal nám, co máme zmáčknout, hájí dívky strojvedoucího metra. Dopravní podnik ho postavil mimo službu

Strojvedoucí metra stál v kabině po celou dobu jízdy za námi a říkal přesně, co, jak a kdy máme stisknout. Tak pro server iROZHLAS.cz popisuje dvojice dívek řízení soupravy na lince B. Bezpečnost cestujících nebyla bezprostředně ohrožena, tvrdí stejně jako obě dívky mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. Účastnice cestovatelského závodu LowCost Race si metro „stoply“ začátkem srpna. Videem z kabiny se pak pochlubily na internetu.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dívky natočily video, ve kterém říkají: Nebudete věřit, koho jsme si stoply? Martina. A jedeme s ním v metru. | Foto: Reprofoto | Zdroj: facebook Black Ginger

„Řidič za námi celou dobu stál a říkal přesně, co a jak a kdy máme stisknout. Před tím, než mělo dojít na složitější manipulaci se soupravou, se řidič ujal řízení,“ popisuje pro iROZHLAS.cz dvojice dívek řízení metra začátkem srpna za plného provozu na lince B.

„Co dokážeme posoudit, nedošlo v žádném případě k narušení bezpečnosti,“ dodávají dívky vystupující pod jménem Black Ginger.

Postaven mimo službu

Stejně to vidí také mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková. „Bezpečnost cestujících nebyla úplně bezprostředně ohrožena,“ říká pro iROZHLAS.cz. 

Z Karlova náměstí na Černý most. Dívky se během závodu svezly v kabině strojvedoucího, věc řeší policie

Číst článek

„Z hlediska norem a předpisů je toto samozřejmě nepřípustné,“ dodává. Za své osmileté působení v DPP podobnou záležitost prý nepamatuje.

Strojvedoucí zatím podle Řehkové dostal vytýkací dopis a byl postaven mimo službu. Nemusí to ale prý být definitivní řešení. Jasno má být nejpozději do konce týdne.

„Chceme to řešit rychle, tento případ si to vyžaduje,“ doplňuje Řehková, která již dříve uvedla, že dopravní podnik bude věc řešit „rychle a nekompromisně“.

Celá situace dvojici dívek prý velmi mrzí. „Chceme hlavně vyjádřit, že nás důsledky našich činů vůči strojvedoucímu Martinovi velmi mrzí. Mrzí nás to o to více, že strojvedoucí vyhověl našemu přání, byl velmi milý a pomohl nám s naší netradiční cestou,“ dodaly ještě dívky.

Případem se zabývá i policie. „Videem, na kterém dvě dívky řídí metro, se nyní zabývají policisté z Prahy 1, budou zjišťovat, zdali se dívky dopustily protiprávního jednání, či nikoliv. Budou se zabývat i tím, zda se protiprávního jednání nedopustil i strojvůdce metra,“ sdělil mluvčí Jan Daněk. 

Řízení metra za plného provozu

Video z kabiny strojvedoucího soupravy metra sdílely dívky na sociálních sítích, upozornil Blesk.czVideo s názvem „Jak si stopnout metro“ bylo ale úterý po jedenácté hodině staženo. Nyní už tedy není dostupné.

Souprava jela podle záběrů na trase linky B v běžném provozu mezi Karlovým náměstím a konečnou stanicí Černým Mostem. 

Snímky zveřejněné v médiích ukazují dívky v kabině, při průjezdu tunelem i sedící a obsluhující řídicí pult. V kabině s nimi byl strojvedoucí.

"Dej tomu plnou palbu," říká jedna z dvojice dívek, zatímco druhé řídí soupravu. | Foto: Reprofoto | Zdroj: facebook Black Ginger

Pravidla závodu tým Black Ginger podle hlavního organizátora Mikyho Škody neporušil. „Závodníci si volí svoji podobu závodu a výletu. Jsou týmy, které se k tomu postaví kontroverzně a testují všechny limity a pravidla. V tomhle konkrétním případě holky testovaly pravidla ne úplně vhodným způsobem. Jsem rád, že se nic nestalo, a mrzí mě následky, které to teď bude mít,“ řekl redakci Škoda.

LowCost Race je závod, při kterém dvoučlenné týmy cestují s omezeným rozpočtem po Evropě a plní zadané výzvy. Letos se koná pátý ročník, na jehož start se v pátek v Praze postavilo téměř 140 týmů. Cíl závodu je opět v Praze, a to 13. srpna.

V sobotu večer zemřela v Rakousku čtyřiadvacetiletá závodnice. Podle informací českého ministerstva zahraničí se údajně utopila po pádu do krimmlského vodopádu. Tým závodnic Black Ginger, který řídil pražské metro, v návaznosti na tragickou událost v Rakousku svoji účast ukončil.

haf, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme