Praha podepsala dohodu s majiteli pozemků u metra D v Krči. Stáhnou žalobu proti rozhodnutí o stavbě

Hlavní město a pražský dopravní podnik podepsaly dohodu a nájemní smlouvu na využití pozemků u krčské nemocnice pro stavbu metra D. Řekli to zástupci magistrátu, dopravního podniku a vlastníků parcel. Součástí dohody je, že majitelé stáhnou žalobu, kterou podali proti územnímu rozhodnutí o stavbě. Město s nimi na oplátku bude spolupracovat při přípravě jejich vlastní výstavby u budoucí stanice a do zprovoznění metra bude platit nájemné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace stanice Nádraží Krč připravované linky metra D. | Zdroj: Dopravní podnik hl. m. Prahy

Podepsány byly ve středu dva dokumenty, a to základní dohoda mezi městem a vlastníky o spolupráci a potom vlastní nájemní smlouva, která umožní dopravnímu podniku přístup na pozemky nutný pro stavbu metra. K té letos začal geologický průzkum a podle ředitele pražského dopravního podniku Petra Witowského by měl být první úsek mezi stanicemi Pankrác a Nové Dvory hotov do konce roku 2027.

OBRAZEM: Dopravní podnik zahájí geologický průzkum trasy metra D, má vzniknout 10 nových stanic

Číst článek

„Dohody nám umožňují dlouhá léta zablokovanou situaci odblokovat,“ uvedl Witowski. Město bude podle nájemní smlouvy platit vlastníkům nájemné do doby spuštění metra. Pro případ průtahů je kontrakt stejně jako dohoda s městem uzavřen až do roku 2038. „Řekl bych, že tady jedeme trochu na jistotu,“ vysvětlil ředitel, proč je doba smlouvy takto dlouhá.

Pro město je zásadní stažení žaloby vlastníků proti územnímu rozhodnutí o stavbě metra. Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) reálně hrozilo, že by soud rozhodl v neprospěch města a celý proces územního řízení by se musel opakovat. Podle náměstka se tímto vyřešily právní spory kolem výstavby, protože město se již dohodlo s vlastníky na Pankráci, kteří další žalobu už stáhli.

Nájem pozemků pro stavbu metra se podle smlouvy týká 43 123 metrů čtverečních a výše nájemného byla stanovena znaleckým posudkem. Smlouva počítá s možností budoucího zvýšení nájemného podle aktuální situace na trhu na základě dohody obou stran nebo nového posudku.

Kanceláře, byty a poliklinika

Vlastníci pozemků plánují kolem budoucí stanice Nemocnice Krč výstavbu, která bude podle jejich zástupce Jakuba Sklenky sestávat z polikliniky, asi 20 000 metrů čtverečních obchodních ploch, 30 000 metrů čtverečních kanceláří a zhruba 700 bytů. „Pro vlastníky tímto skončilo dvacetileté tápání, co se s tím místem bude dít,“ řekl ve středu Sklenka.

Vedení Prahy zatrhlo dopravnímu podniku prodražení stavby metra o 60 milionů

Číst článek

Město se dohodou zavázalo dokončit změnu územního plánu nutnou pro výstavbu, která by měla být hotova v polovině roku 2021. Dopravní podnik rovněž upraví projekt metra tak, že zruší původně plánovaný prázdný prostor u výstupu ze stanice, na kterém vyrostou budovy vlastníků. Podle Scheinherra by v budoucnu kolem stanic v Krči měla také vzniknout P+R parkoviště a je i možné, že město upraví křižovatku ulic Vídeňská a Zálesí u nemocnice.

Město a dopravní podnik se stejnými majiteli jedná také o pozemcích kolem krčského nádraží, kde má být další z plánovaných stanic nové linky. Podle Witowského a Sklenky vše je zřejmě na dobré cestě i v tomto případě a dohoda by mohla být brzy uzavřena. „Předpokládáme, že někdy v září, říjnu bychom mohli být hotovi,“ řekl Witowski.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme