Metro je zpátky na celé trase A

Z konečné na konečnou jezdí poprvé od srpnových povodní vlaky na trase A pražského metra. Až na Malostranskou a Staroměstskou, které byly vodou nejvíce zasaženy, tak Pražané mohou využívat všechny jeho stanice, tedy i dosud uzavřenou Dejvickou, Hradčanskou a Můstek. Zároveň skončily uzavírky, které kvůli plynulosti povrchové hromadné dopravy zavedl magistrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

metro | Foto: Jan Rosenauer

Poslední dvě uzavřené stanice trasy A, tedy Malostranská a Staroměstská mají podle mluvčí Dopravního podniku Michaely Kuchařové začít cestujícím opět sloužit ve druhé polovině ledna. Opravují se tam totiž eskalátory.

Obnova provozu metra ode dneška značně ulehčí také řidičům. Znovu se otevřely komunikace na Smetanově nábřeží, v ulicích Mariánské hradby, Chotkova, Divadelní, Konviktská, Karolíny Světlé a Dlouhá. Auta mohou na mosty Palackého a Mánesův. Obnoven je i průjezd přes Malou Stranu.

Do původního stavu před povodní je zatím obnovena pouze trasa C . Nejhorší situace je trase B, která byla vodou nejhůře poškozena, je nejhlubší a opravy jsou proto nejsložitější. "Předpokládáme, že první pozitivní změny se dočkáme někdy koncem února, definitivního zprovoznění celého metra v původním rozsahu pak koncem března," dodává ke stavu metra mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Nejvíce poničenými stanicemi trasy B Invalidovna, Křižíkova, Náměstí Republiky a Národní třída budou soupravy zpočátku jen projíždět. Podnik nejprve otevře Náměstí Republiky a Národní třídu, a to na konci února. Invalidovnu a Křižíkovu do provozu uvede nejpozději do 31. března.

Při rekonstrukci je třeba vyměnit řadu zařízení a pražské metro díky tomu bude mnohem modernější než před záplavami. "Dovolím si tvrdit, že bude i bezpečnější, protože byly vyměněny komponenty, které jsou patnáct let staré, ale ještě by třeba pět let vydržely," říká mluvčí.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme