Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze má další dva kanovníky
Dnes večer se počet kanovníků Svatovítské kapituly se zvýší z deseti na dvanáct. Po večerních nešporách mezi ně budou patřit probošt kolegiátní kapituly sv. Kosmy a Damiána a týnský farář Vladimír Kelnar a sekretář pražského arcibiskupa Tomáš Roule. Jmenoval je pražský arcibiskup Dominik Duka.
Pražský arcibiskup Dominik Duka má za to, že zkušenosti a znalosti obou nových členů kapituly budou velkým přínosem pro činnost této nejstarší instituce působící v arcidiecézi pražské.
„Cítím ostych z toho mít cokoli společného s takovým společenstvím, kde se objevují osobnosti jako Kosmas,“ popisuje své pocity z večerní ceremonie jmenování kanovníkem Tomáš Roule.
Svoji přesnou roli ve svatovítské kapitule Tomáš Roule ještě nezná. Hrubou představou je spolupráce s oficiálními zahraničními delegacemi, aby se jim dostalo adekvátní pozornosti, či účast na bohoslužebném provozu katedrály a pravidelných modlitbách. Nic by se ale nemělo změnit na jeho funkci sekretáře pražského arcibiskupa.
Své pocity ze slavnostního jmenování kanovníkem svatovítské kapituly sděloval Václavu Žmolíkovi v Odpoledním Radiožurnálu Tomáš Roule
Kanovníci mají na starosti především bohoslužby, které také slouží, a další akce spojené s činností katedrály. Označení kanovník se začalo používat někdy v době mezi čtvrtým a osmým stoletím. Jsou to duchovní, kteří žijí ve městech a vedou společný, kanonický život podle řehole podobné řeholi mnišské.
"Kanovník je přičleněn ke sboru kněží, kteří jsou ke katedrále nějakým způsobem vázáni. Tento sbor vždy o ni nějakým způsobem pečoval,snažil se jí být nablízku. Pro mě nosné hlavně přijde to, že se v ní podporuje rozvíjení duchovního života a spolu s farností k tomu přispívá,“ říká Tomáš Roule o poslání novodobého kanovníka a pokračuje:
„Není to jen památka, národní monument, turistická atrakce, ale žije se tam duchovně. Proudí tam modlitba tak, jak tomu bylo v historii.“
Kanovníci působí u kapitul. Dřív měly kapituly klíčovou úlohu - volily biskupy. Nyní je to ale jinak: dnes biskupy už skoro výhradně jmenuje do funkcí papež. Zůstalo jen pár kapitul s právem volit biskupa. Mezi ně patří třeba kapitula v Mohuči.
Historická a současná role kanovníků
V Čechách a na Moravě je v současné době 13 kapitul. Svatovítská je však nejstarší z nich. Když se v roce 973 stala Praha biskupským sídlem, stalo se i kolegium svatovítských kněží katedrální kapitulou. Zakládací listina se ale nezachovala.
Mezi nejznámější členy kapituly patřil i kronikář Kosmas, tenkrát ještě se svou manželkou. Tehdy totiž ještě neexistoval celibát.
Až do založení pražské Karlovy univerzity spravovala svatovítská kapitula katedrální školu. Vyučujícím náležel titul Mistr a byli mezi nimi i vynikající učenci evropského věhlasu. V roce 1344 byla pražská diecéze povýšena na arcidiecézi a svatovítská kapitula se tak stala kapitulou metropolitní.
Tato nejstarší kapitula na území České republiky se vrací ke svým původním činnostem. Tedy především k péči o Svatovítskou katedrálu a ke svému kulturně vzdělávacímu poslání.