Metropolitní policie v Česku zřejmě nevznikne

Sen Věcí veřejných a některých politiků z pražského magistrátu o sloučení městské policie s pořádkovou a dopravní v Praze a dalších velkých městech se pozvolna rozplývá. Vláda sice má vznik takzvané „metropolitní policie“ v programovém prohlášení, ale dnes dostanou ministři k rukám analýzu resortu vnitra, která tenhle nápad nedoporučuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v akci (ilustrační foto)

Policie v akci (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Podle tohoto materiálu by přišlo zřízení nového typu policie draho, nehledě na překážky v zákonech. Taková změna by mohla prý být dokonce v rozporu s ústavou. Argumenty zastánců přitom zněly, že takový sbor by mohl naopak přinést úspory a zajistit víc policistů v ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor Bohuslav Svoboda ve Světě o deváté na Rádiu Česko

„My jsme totožnou analýzou došli ke stejným závěrům. Současný stav městských strážníků je 2700 a jejich pravomoci jsou takové, že nemáme nejmenší problém s udržením pořádku. Po přehodnocení situace se domnívám, že metropolitní policie je zbytečný výdaj,“ říká pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Činnost městské a státní policie se podle některých odborníků zvláště v Praze překrývala. Jednotné velení by prý situaci mohlo zefektivnit. „Snažíme se o to, aby městská policie zajišťovala vlastní pořádek v ulicích a vlastní bezpečnost. Státní policii zůstávají úkoly, které jsou dané zákonem. Nemám pocit, že by se tyto dvě činnosti zásadně překrývaly,“ tvrdí Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní analytik Jan Schneider v rozhovoru o metropolitní policii

Komunikace mezi městskou a státní policií v Praze už dnes podle Svobody nevázne: „Každé pondělí řešíme s příslušníky hasičských sborů, záchranné služby, městské i státní policie problémy bezpečnosti Prahy. Připravujeme společné akce při problémových situacích.“

„Ta původní myšlenka vychází z problémů, které prostě jsou. Když dva bezpečnostní sbory nekoordinovaně působí na jednom území, tak se síly nesčítají, ale kumulují se někde více, někde méně,“ říká ale bezpečnostní analytik Jan Schneider.

„Navrhované řešení je myslitelné, ale není jediné. Nejjednodušší je koordinace a v bezpečnostní oblasti hodně záleží na osobních vztazích,“ tvrdí Schneider.

Pojem „metropolitní policie“ je znám ze zahraničí. Zastánci tohoto sboru často argumentují příkladem Británie nebo Spojených států, kde takový sbor působí a je prý úspěšný. Podle Schneidera je ale legislativní zakotvení odtud těžce přenositelné: „Není možné zkoušet nějaké experimenty, když jde jen o to došlápnout si na podřízené, aby spolu komunikovali.

Tomáš Pavlíček, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme