Odvolání v druhé větvi kauzy Rath se do Olomouce nepřesune. Nejvyšší soud zamítl návrh Metrostavu

Stavební firma Metrostav neuspěla s návrhem na přeložení odvolacího řízení ve druhé větvi korupční kauzy kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha z Prahy do Olomouce. Nejvyšší soud nevyhověl návrhu na odnětí kauzy Vrchnímu soudu v Praze a přidělení olomouckému vrchnímu soudu. Pro mimořádný krok nenašel dostatečně silné důvody. ČTK to ve středu zjistila z úřední desky. Podle Metrostavu pochybnosti o spravedlivém procesu přetrvávají.

Brno (Aktualizováno: 11:26 17. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metrostav byl nepravomocně odsouzen k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky. Soud mu také uložil peněžitý trest deset milionů korun. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Metrostav v návrhu argumentoval zejména děním kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství. Sovák je ve vazbě, trvá na tom, že úplatky nebral.

Metrostav nevěří pražskému vrchnímu soudu kvůli kauze Sovák. Požádal o přeložení do Olomouce

Číst článek

Podezření se týká také možného ovlivnění odvolacího řízení ve druhé větvi Rathovy kauzy, kde byla největší stavební firma v České republice zatím nepravomocně odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky. Soud jí uložil také peněžitý trest deset milionů korun.

Nejvyšší soud v rozhodnutí uvedl, že sice nechce bagatelizovat podezření spjatá se Sovákem, ale přesto se domnívá, že Vrchní soud v Praze tvoří profesionálové, kteří jsou schopní nestranně rozhodnout.

„Rozhodně je třeba odmítnout výhrady obviněné (společnosti Metrostav), v nichž zpochybňovala Vrchní soud v Praze jako celek, jeho organizaci, slabou úroveň řízení ze strany vedení soudu, zásadní systémové nedostatky apod.“ stojí v rozhodnutí.

Kauza Sovák

V Sovákově kauze existuje podle kriminalistů důvodné podezření, že u pražského vrchního soudu opakovaně ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby.

Policejní prověřování se týká mimo jiné toho, že někteří lidé nabízeli firmě Metrostav možnost ovlivnění jejího soudního řízení. Soudce měl požadovat desítky milionů korun. Server iROZHLAS.cz se celé kauze intenzivně věnuje, více můžete číst například zde.

Soudce Sovák zůstává ve vazbě, ‚Milďáska‘ Bíbu a podnikatele Tonyana soud propustil

Číst článek

„Rozhodnutí soudu nám zatím nebylo doručeno, nicméně naše pochybnosti o spravedlivém procesu přetrvávají a po prostudování písemného vyhotovení zvážíme další prostředky naší právní ochrany,“ sdělil mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Metrostav podle dřívějšího vyjádření svého právního zástupce podal loni v listopadu kvůli informacím o snahách ovlivňovat soudní jednání na pražském vrchním soudu trestní oznámení. V údajné korupční kauze soudce Sováka není obviněna společnost ani nikdo z jejich představitelů.

Nepravomocný verdikt v kauze bývalého hejtmana padl loni v lednu. Krajský soud Ratha uznal vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami Středočeského kraje a o rok mu prodloužil už pravomocně uložený sedmiletý trest.

Dalším obžalovaným soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Obžalobě čelilo i osm firem. Proti rozsudku se odvolali všichni odsouzení i státní zástupce. Krajský soud spis na konci prosince poslal vrchnímu soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme