Metrostav neuspěl se stížností proti postupu policie a žalobců. Byla předčasná, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud odmítl stížnost společnosti Metrostav proti postupu policie a státního zastupitelství v kauze zmanipulovaných tendrů. V této kauze figuruje Metrostav společně s bývalým středočeským hejtmanem a poslancem za ČSSD Davidem Rathem. Ústavní soud rozhodl v neveřejném jednání v listopadu, vyplývá to z justiční databáze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Metrostav v Praze 8 | Foto: Khalil Baalbaki

Metrostav upozornil na mnoho údajných pochybení, například na opožděné zahájení trestního řízení, selektivní výběr důkazů, podjatost vyšetřovatelů a nezákonné využití odposlechů. Obžaloba byla podána v červenci a týká se podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů unie.

Ústavní soudci se ale většinou z nich detailně nezabývali, stížnost považovali za předčasnou. „Tyto námitky stěžovatelka (společnost Metrostav) bude moci relevantně uplatnit v hlavním líčení či u předběžného projednání obžaloby a příslušný soud se jimi bude muset zabývat, posoudit je a vyvodit z nich příslušné procesní i hmotněprávní důsledky," stojí v usnesení.

Státní zástupce podal obžalobu na 9 lidí a 8 firem vyšetřovaných v kauze Davida Ratha

Číst článek

Skupina lidí a firem je podle staršího vyjádření státního zastupitelství podezřelá z toho, že se v osmi případech podílela na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Podle dřívějších informací médií se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než 700 milionů korun.

Protikorupční policie obvinila lidi i firmy v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v srpnu. Kauzu by měl řešit středočeský krajský soud.

Rath spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě už v jedné podobné kauze spojené s tendry. Vrchní soud v Praze nedávno zrušil rozsudek, podle kterého si Rath měl za přijímání úplatků odpykat 8,5 roku ve vězení. Případ bude znovu řešit Krajský soud v Praze.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme