Metylalkohol má další oběť, 62letého muže z Beskyd. Zřejmě pil rum

Na otravu metylalkoholem zemřel doma 62letý muž z Frýdecko-Místecka. V Moravskoslezském kraji se jedná už o sedmnácté úmrtí v souvislosti s nekvalitním alkoholem. Počet obětí v celé zemi stoupl na 27.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Mrtvého muže našli svědci v rodinném domku na Frýdecko-Místecku už v pátek. Soudní znalci dnes potvrdili, že příčinou úmrtí byl právě metanol. Kriminalističtí technici na místě zajistili mnoho vzorků. Nebezpečnou látku zřejmě obsahovala láhev rumu.

Ostravští chemici, kteří testují podezřelý alkohol domácnostem, prověřili v jiné souvislosti dvě lahve tuzemáku a zjistili, že jsou vysoce toxické.

„Je označen nálepkou, která byla zveřejněna na stránkách ministerstva zdravotnictví jako podezřelá. Když se podíváte, láhev nebyla otevřená a po kolku ani po lepidle není ani památky. Je to přesně to, před čím byli lidé varováni,“ přiblížil chemik z Vysoké školy báňské Zdeněk Lacný.

Heger varoval před domácími zásobami alkoholu, situaci ale považuje za stabilizovanou

Číst článek

Muži, který nebezpečný alkohol donesl, proto ihned zavolali, ten už však stačil nalít rum do povidel. Naštěstí je nikdo nesnědl.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 přitom dnes uvedl, že považuje situaci kolem nebezpečného metanolu za stabilizovanou, protože další případy otrav nepřibývají. Nabádal ale veřejnost k opatrnosti při konzumaci lihovin, zejména těch pocházejících z domácích zásob.

Během metanolové aféry se intoxikovalo více než sedm desítek osob, řada z nich má trvalé následky. Otravy metanolem byly zaznamenány v deseti krajích.

Policisté v souvislosti s kauzou obvinili v minulých dnech dva muže z Moravskoslezského kraje z obecného ohrožení. Za to, že úmyslně namíchali otrávenou směs a přes distributora alkoholu ze Zlína ji uvedli do oběhu, jim hrozí 12 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Celkem policie obvinila už více než 40 osob.

Ministr zdravotnictví uvolnil ve čtvrtek po dvou týdnech prohibici na tvrdý alkohol. Na trh se mohly vrátit lihoviny vyrobené před rokem 2012, u mladších je potřeba doložit původ lihu takzvaným rodným listem.

Andrea Čánová, Radiožurnál, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme