Mezi 18 a 22 lety kouří polovina mladých lidí, prokázal výzkum
Polovina mladých mezi osmnáctým a dvaadvacátým rokem kouří, v celé dospělé populaci pak kouří asi čtvrtina lidí. Vyplývá to z výzkumu Mladí lidé a kouření, který zpracovali studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s agenturou Ipsos.
Dotazována byla tisícovka mladých lidí a výzkumníci mimo jiné zjistili, že většina pravidelných kuřáků začala kouřit před osmnáctými narozeninami.
Průměrný věk, kdy se s kouřením začíná, je 14 let. Podle vedoucího projektu Miroslava Slíže by k omezení kouření u mladých lidí přispěl zákaz cigaret v restauracích.
„Vycházíme z toho, že nám mladí kuřáci deklarovali, že pokud by platil zákaz kouření v restauracích, kouřit by vůbec nezačali. Konkrétně se jedná celkem o 30 procent z těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku,“ řekl Slíž ve vysílání Radiožurnálu.
Podle Michala Miovského z kliniky adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice se jedná o nadsazené číslo.
Vedoucí studentského projektu "Mladí lidé a kouření" Miroslav Slíž v Ozvěnách dne Radiožurnálu
„Preventivní dopad tohoto typu regulačního opatření je v realitě mnohonásobně nižší. Jinými slovy, nelze od toho očekávat, pokud to zavedeme, že výsledný efekt bude tak veliký,“ upozornil.
Opatření prý navíc nemá v první řadě odrazovat od kouření, ale chránit nekuřáky. Adiktolog nicméně připouští, že část kuřáků by zákaz cigaretového dýmu v restauracích, klubech a hospodách uvítala.
„Zaznamenáváme, a je to ověřeno i výzkumně, že přece jenom určitého procenta kuřáků se tato opatření dotýkají v tom smyslu, že je motivují k tomu, aby přestali kouřit a vyhledali pomoc,“ dodal Miovský.
Mladí si prý užívají, následky kouření zatím neřeší
Průzkumem chtějí jeho autoři podpořit návrh zákona, který by úplný zákaz kouření v restauracích a na jiných veřejných místech zavedl.
Podle dalšího zjištění chce 66 procent kuřáků ve věku 18 až 22 let s tímto zlozvykem v budoucnu skoncovat. Motivem jsou zdraví a finance.
Adiktolog Michal Miovský z pražské Všeobecné fakultní nemocnice mluvil i o mladistvých kuřácích
„Ale pokud bychom hledali důvod, proč v současné chvíli tolik lidí kouří, tak v současné chvíli si ty důsledky až tak neuvědomují, protože žijí ‘teď a tady‘. A přece jenom kouření je takový pomalý zabiják, který není hned vidět. Takže ty obavy nejsou až tak velké,“ poznamenal vedoucí studentského projektu.
Podíl mladých kuřáků je v České republice druhý nejvyšší ze všech zemí Evropské unie, navíc se situace zvláště u nejmladších věkových skupin stále zhoršuje. Důvodů existuje mnoho. Záleží prý ale i na tom, jakým způsobem je kouření prezentováno v médiích.
„V České republice panuje velmi liberální atmosféra a velmi prokonzumně nastavená atmosféra, co se týká samotných médií. Jinými slovy je v médiích naprosto běžně diskutováno o kouření a o propagaci kouření způsobem, který je téměř nemyslitelný na západ od nás a zejména na severozápad od nás,“ vysvětlil Miovský.