Mezi 18 a 22 lety kouří polovina mladých lidí, prokázal výzkum

Polovina mladých mezi osmnáctým a dvaadvacátým rokem kouří, v celé dospělé populaci pak kouří asi čtvrtina lidí. Vyplývá to z výzkumu Mladí lidé a kouření, který zpracovali studenti Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy s agenturou Ipsos.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

káva a cigareta

káva a cigareta | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Dotazována byla tisícovka mladých lidí a výzkumníci mimo jiné zjistili, že většina pravidelných kuřáků začala kouřit před osmnáctými narozeninami.

Průměrný věk, kdy se s kouřením začíná, je 14 let. Podle vedoucího projektu Miroslava Slíže by k omezení kouření u mladých lidí přispěl zákaz cigaret v restauracích.

„Vycházíme z toho, že nám mladí kuřáci deklarovali, že pokud by platil zákaz kouření v restauracích, kouřit by vůbec nezačali. Konkrétně se jedná celkem o 30 procent z těch, kteří začali kouřit před 18. rokem věku,“ řekl Slíž ve vysílání Radiožurnálu.

Podle Michala Miovského z kliniky adiktologie pražské Všeobecné fakultní nemocnice se jedná o nadsazené číslo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí studentského projektu "Mladí lidé a kouření" Miroslav Slíž v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Preventivní dopad tohoto typu regulačního opatření je v realitě mnohonásobně nižší. Jinými slovy, nelze od toho očekávat, pokud to zavedeme, že výsledný efekt bude tak veliký,“ upozornil.

Opatření prý navíc nemá v první řadě odrazovat od kouření, ale chránit nekuřáky. Adiktolog nicméně připouští, že část kuřáků by zákaz cigaretového dýmu v restauracích, klubech a hospodách uvítala.

„Zaznamenáváme, a je to ověřeno i výzkumně, že přece jenom určitého procenta kuřáků se tato opatření dotýkají v tom smyslu, že je motivují k tomu, aby přestali kouřit a vyhledali pomoc,“ dodal Miovský.

Mladí si prý užívají, následky kouření zatím neřeší

Průzkumem chtějí jeho autoři podpořit návrh zákona, který by úplný zákaz kouření v restauracích a na jiných veřejných místech zavedl.

Podle dalšího zjištění chce 66 procent kuřáků ve věku 18 až 22 let s tímto zlozvykem v budoucnu skoncovat. Motivem jsou zdraví a finance.

Přehrát

00:00 / 00:00

Adiktolog Michal Miovský z pražské Všeobecné fakultní nemocnice mluvil i o mladistvých kuřácích

„Ale pokud bychom hledali důvod, proč v současné chvíli tolik lidí kouří, tak v současné chvíli si ty důsledky až tak neuvědomují, protože žijí ‘teď a tady‘. A přece jenom kouření je takový pomalý zabiják, který není hned vidět. Takže ty obavy nejsou až tak velké,“ poznamenal vedoucí studentského projektu.

Podíl mladých kuřáků je v České republice druhý nejvyšší ze všech zemí Evropské unie, navíc se situace zvláště u nejmladších věkových skupin stále zhoršuje. Důvodů existuje mnoho. Záleží prý ale i na tom, jakým způsobem je kouření prezentováno v médiích.

„V České republice panuje velmi liberální atmosféra a velmi prokonzumně nastavená atmosféra, co se týká samotných médií. Jinými slovy je v médiích naprosto běžně diskutováno o kouření a o propagaci kouření způsobem, který je téměř nemyslitelný na západ od nás a zejména na severozápad od nás,“ vysvětlil Miovský.

Věra Pfeifferová, Jan Richter, mta, Kristina Winklerová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme