Mezi českými politiky vypukla hádka kvůli evropské rozpočtové smlouvě

Mezi českými politiky vypukla ostrá hádka kvůli evropské rozpočtové smlouvě, kterou premiér Petr Nečas odmítl v Bruselu podepsat. ODS a Věci veřejné premiéra chválí, podpořil ho i prezident Klaus. Naopak TOP 09 a ČSSD Nečase tvrdě kritizují. Česko zůstalo spolu s Velkou Británií jako jediná země Evropské unie stranou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci koalice

Zástupci koalice | Foto: Kateřina Šulová

Podle Schwarzenberga postoj, který ke smlouvě zaujal premiér Petr Nečas, poškozuje Českou republiku. Podle ministra financí Miroslava Kalouska není jediný důvod rozpočtovou dohodu nepodepsat. Kromě TOP 09 kritizovala Nečase i ČSSD, její předseda Bohuslav Sobotka má postoj premiéra za špatné strategické rozhodnutí, které je v rozporu s národním zájmem.

Naopak předseda Věcí veřejných Radek John rozhodnutí premiéra podpořil. Stejně tak i poslanecký klub ODS. Prezident Nečase pochválil i prezident republiky Václav Klaus. Premiér Petr Nečas by se podle hlavy státu neměl nechat zviklat a účast v paktu dále odmítat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Premiér odpoledne vyzval šéfa diplomacie Schwarzenberga, aby vážil slova. "Jeho výroky považuji za mimořádně nepovedené, mimořádně nepromyšlené, mimořádně neprofesionální. A kdyby se nejednalo o muže zralého věku, označil bych je za projev mladické nerozvážnosti," řekl Nečas.

Předseda kabinetu před novináři zdůraznil, že v Bruselu postupoval v souladu s mandátem, který mu pro summit dala vláda. A také s rámcovou pozicí, jíž schválili všichni členové kabinetu, včetně ministrů TOP 09.

Špidla: Postup Nečase na summitu EU byl pro Česko nevýhodný

Číst článek

Evropští politici smlouvu obhajují jako nástroj, díky kterému se už nebude opakovat současná dluhová krize.

„Myslet si, že si dáme pravidla, že nebudeme tvořit nadměrné schodky a tím do budoucna vyloučíme možnost problémů, taková představa je naivní a nemůže se splnit,“ říká redaktor Českého rozhlasu Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

O evropské smlouvě o šetrném hospodaření mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Českého rozhlasu Ondřej Houska

Skutečným důvodem vzniku této smlouvy je vnitropolitická situace v Německu. Angela Merkelová před svými voliči potřebuje prezentovat tato tvrdá pravidla proto, aby měla volné ruce a mohla uvolnit další pomoc oslabeným zemím eurozóny a obhájit si to před svými voliči.

Tato smlouva neřeší podle Ondřeje Housky současnou krizi, ale nedokáže také zabránit ani té příští.

Někteří čeští politici a novináři varují, že podpisem smlouvy bychom přišli o možnost rozhodovat o našem státním rozpočtu.

„Jestliže někdo tvrdí, že podpisem smlouvy by náš státní rozpočet nejdříve schvaloval Brusel, že bychom přišli o rozpočtovou suverenitu, tak nemluví pravdu. Nic takového ve smlouvě v žádném případě není. Význam smlouvy je spíše symbolický,“ říká Ondřej Houska.

Podle něj Česko nebude nikdo z Evropské unie vylučovat za to, že smlouvu nepodepsalo, a ignorovat česká stanoviska. Na druhou stranu říkají i vysoce postavení diplomaté a analytici, že Česko na tom může tvrdě prodělat, když zůstane stranou, pouze s Velkou Británií.

Prezidentův příručí?

Podle politického komentátora Českého rozhlasu Petra Nováčka jde o další rýsující se spor ve vládní koalici.

„To, že se ODS a TOP 09 liší ve vztahu k Evropské unii je notoricky známé. To potvrdili koncem roku na svých sjezdech. Dovedu si představit pozici ministra zahraničí Schwarzenberga, jak vysvětluje svým zahraničním partnerům, jak Česká republika míní svoje stanovisko. Máme totiž dvě zahraniční politiky. Jednu, kterou dělá Černínský palác a ministerstvo zahraničních věcí, které podle kompetenčního zákona vládě zodpovídá za formulování zahraniční politiky. A pak máme tu druhou, o kterou se dělí premiér Petr Nečas a Prezident Václav Klaus,“ říká Nováček a pokračuje:

„Trochu jsem si vzpomněl na dobu, kdy byl Petr Nečas dlouhá léta prvním místopředsedou ODS a vždy zdůrazňoval, že je Václavu Klausovi loajálním člověkem, který mu kryje záda. A tak si říkám, máme pana premiéra, který je samostatnou politickou veličinou, nebo to pan premiér míní dotáhnout až tak daleko, že bude něčím jako příručím pana prezidenta.“

Premiér Nečas je nicméně podle Nováčka v obtížné situaci. Jedná se o prezidentskou smlouvu a tak by ji podle českého práva musel podepsat i prezident Klaus. Otázkou také je, zda by předtím nemusela projít referendem, což navrhuje ODS i TOP 09. Prezident navíc tvrdí, že takovou smlouvu nepodepíše.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Ondřej Houska, Michaela Vydrová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme