Mezi dětmi je více násilí

Na základních školách vzrůstá počet násilných napadení mezi dětmi. Často se v této souvislosti také stále více skloňuje slovo šikana - jako jedna z forem násilí mezi školáky. Pro ně samotné to bohužel rozhodně není neznámý jev. O tom, jak je šikana na školách rozšířená, svědčí už to, že sám pojem dokáží děti jasně definovat: "když parta mlátí jednoho", "když si dovoluje víc lidí na slabšího, když mu třeba trhaj sešity nebo takový".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

školačka | Foto: Základní škola Hluboká nad Vltavou

Šikanování se většinou dopouštějí skupinky dětí, které trápí mladší a slabší spolužáky. Učitelé přitom varují před tím, že děti často posuzují šikanu jen jako drsnější žert. "No není to dá se říct úplně šikana, ale má to k tomu sklony." "Jako ze srandy, jeden den mlátí parta toho jednoho a druhý den už jsou kamarádi."

Důkazem rostoucího násilí mezi dětmi je případ jedenáctiletého chlapce, který surově zbil svou spolužačku ze 4. třídy. Co se stalo, ví Jan Holub z pražské policejní správy. "Údajně ji několikrát udeřil pěstí do krajiny břišní a vzápětí ji zkroutil pravou ruku za záda, a to tak silně, že dívka upadla na zem. Následně do ní měl ještě kopat. Dívka byla po útoku ošetřena lékařem a zůstala v domácím ošetřování celkem devět dní." Policisté případ odložili, protože trestní zákon neumožňuje stíhání sosob mladších 15 let. Nezletilým násilníkům může ale soud uložit ochrannou výchovu v příslušných zařízeních.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme