Mezi lidmi koluje na 5 tisíc litrů nebezpečného alkoholu, varuje policie

O vánočních svátcích a především během oslav příchodu nového roku popíjíme alkohol víc než jindy. Ovšem letos to bude jiné. Stín metylalkoholové aféry ještě nezmizel, a proto bychom měli být maximálně opatrní a dávat si pozor na to, co pijeme.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

To, že informace o metylalkoholové kauze už neplní stránky novin a televizní zprávy, neznamená, že je všechen alkohol bezpečný. Podle policie je pořád mezi lidmi ještě asi pět tisíc litrů závadného alkoholu.

„Chtěl bych veřejnosti vzkázat, že na základě posledních úmrtí je prokázáno, že k otravě může dojít kdykoli a kdekoli. Z neověřených zdrojů by neměl žádný člověk cokoli pít, protože zejména Vánoce a příchod Nového roku je velkým rizikem v požívání alkoholu,“ varoval šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera.

Nebezpečí si uvědomuje i ministerstvo zdravotnictví. Ministr Leoš Heger proto vyslal do ulic hygieniky, kteří celý prosinec kontrolují lahve s alkoholem v obchodech, ale i restauracích.

Státní zástupce: V metanolové kauze je asi sedmdesát obviněných

Číst článek

„Hygienická služba dostala také za úkol kontrolovat lahve, které jsou otevřené v restauračních zařízeních. Kontrolovat je jednak na přítomnost metylalkoholu a zejména různých zbytků denaturačních činidel, které ukazují, že líh není z legálního trhu,“ přiblížil Heger.

Pokud máte doma podezřelou láhev, můžete si její obsah nechat zdarma otestovat na krajských hygienických stanicích.

„V pracovní dny v průběhu provozních hodin krajských hygienických stanic mohou přinést lihovinu s obsahem nad 20 procent alkoholu. Zhruba 200 mililitrů lihoviny tam bude odebráno, bude vyšetřeno během 3 až 7 dní a bude oznámen výsledek,“ říká hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Pak je samozřejmě i ta možnost podezřelé láhve jednoduše vylít do dřezu, aby oslava příchodu nového roku nebyla zároveň i tou poslední.

Nejvíce obětí jedovatého metanolu hlásí z Ostravska

Číst článek

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme