Mezi Lidovým domem a Koalicí zůstává 11 sporných bodů

Lídři ČSSD a stran Koalice se ani po více než šestihodinovém vyjednávacím maratónu nedohodly na společném vládním programu. Podle předsedy sociálních demokratů Vladimíra Špidly zůstává nevyřešeno 11 sporných bodů. Přesto mají představitelé tří zúčastněných stran stále vůli jednat - setkat by se měli opět zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla a J. Kasal | Foto: René Volfík

Špidla mezi 11 sporných bodů zařadil sanaci veřejných financí nebo boj proti korupci. Politici se neshodli na termínu sladění schodku státního rozpočtu s maastrichtskými kritérii a na metodách boje proti korupci. Úspěšné nebylo ani jednání o daňové a důchodové reformě.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Sporné body

Jak ale zdůraznil šéf lidovců Cyril Svoboda, na drtivé většině obsahu z jednadvacetistránkového textu se shodu podařilo najít.

Také šéfka Unie svobody-DEU Hana Marvanová potvrzuje, že chtějí přispět ke vzniku proevropské vlády. Budoucí koaliční partneři se ale stále neshodli například na termínu, dokdy Česko sladí své veřejné rozpočty s požadavky maastrichtských kritérií. Neshody pokračují i v názorech na způsob boje s korupcí a na daňovou a důchodovou reformu.

Podle Marvanové také Koalice žádá od Lidového domu pojistku, že sociální demokraté ve sněmovně nepodpoří záměr komunistů zrušit lustrační zákon. I tato záruka patří mezi sporné body.

jednání o programové shodě ČSSD a Koalice | Foto: Stanislav Peška

Zatímco v ekonomických bodech vládního programu je KDU-ČSL, jak Radiožurnálu řekl člen vyjednávacího týmu lidovců Jan Kasal, připravena ustoupit, registrované partnerství je pro lidovce naprosto nepřekročitelným problémem.

Místopředseda Unie svobody-DEU Ivan Pilip v neděli v TV Nova v pořadu Sedmička označil za klíčovou podmínku vzniku společné vlády s ČSSD označil, aby unionisté měli stejný podíl na moci jako KDU-ČSL. "Pokud nezískáme stejný vliv na dění, který se dá vyjádřit zejména místy ve vládě, pak ta koalice nebude," zdůraznil.

Podaří-li se zítra společný program schválit, bude pokračovat diskuse o mechanismech fungování vládní koalice a o rozdělení parlamentních a vládních funkcí. Pokud se ČSSD s Koalicí dohodne, mohl by být nový kabinet jmenován v druhé polovině července.

V takovém případě by mohla vláda předstoupit před sněmovnu už počátkem srpna s programovým prohlášením a požádat ji o vyslovení důvěry. V případě, že by jednání o většinové vládě s Koalicí zkrachovala, má ČSSD v úmyslu navrhnout menšinovou vládu za podpory všech parlamentních stran.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme