Mezi mladými lidmi klesá zájem o tvrdé drogy

V České republice klesá počet mladých lidí, kteří užívají tvrdé drogy. To je hlavní a nejlepší výsledek české části Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách. Zároveň ale stoupá počet uživatelů tzv. měkkých drog, tedy marihuany, hašiše a extáze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy | Foto: Jan Rosenauer

Proč klesá mezi šestnáctiletými zájem o heroin a pervitin, to výstižně řekl Josef Radimecký: "Z výzkumu vyplývá, že užívání tvrdých drog není pro dnešní mladé lidi sexy."

Opačný trend zaznamenala studie při užívání kanabisu, tedy marihuany nebo hašiše. Zkušenosti s ním má 43 procenta mládeže, tedy o osm procent víc než před čtyřmi lety. Užívání extáze stouplo ze 3,5 na 8 procent. Podle Josefa Radimeckého to ukazuje, že kriminalizace výroby a užívání těchto drog se minula účinkem.

"Skutečně bychom měli volit priority, to znamená rizikovější typy užívání a rizikovější látky, a to jsme se snažili zohlednit i v návrhu změny trestního řádu, kde jsme navrhli ministerstvu spravedlnosti určitou formu zmírnění postihu za držení marihuany v menším množství tak, aby to byl přestupek, nikoli trestný čin."

Studie zkoumala i kouření a pití alkoholu. Zatímco spotřeba cigaret u dospělých klesá, kouření u adolescentů mírně narůstá. Dosti rozšířené, zejména u chlapců, je velmi časté pití a opíjení se. Takto rizikově pije 17 až 23 procent chlapců a 8 až 13 procent dívek.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme