Mezi nominovanými na novinářské ceny jsou i redaktoři Českého rozhlasu

Už dnes večer budou známa jména nejlepších novinářů loňského roku. Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s českým Googlem do každoroční soutěže nominovala i redaktory a redaktorky z Českého rozhlasu. O vítězství se budou ucházet se svými reportážemi a rozhovory.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Veselovský

Martin Veselovský | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Za rozhovor s komunistickým radním Karlovarského kraje Václavem Sloupem, který byl za minulého režimu členem pohraniční stráže, byli v kategorii audiovizuální žurnalistiky nominovaní Martin Veselovský a Petr Dudek. Porota ocenila výběr tématu, vedení rozhovoru i přípravu redaktorů.

Rozhovor vysílala stanice Český rozhlas Radiožurnál a podle moderátora Martina Veselovského za jeho úspěch do jisté míry mohl právě zpovídaný Václav Sloup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Veselovský tentokrát v roli zpovídaného. O nominovaném rozhovoru s ním mluvil moderátor Jan Pokorný

„Protože on viděl veškerou historii od roku 1989 dozadu tak rozdílnou optikou, že si myslím, že ani to, že někdo se chodí klanět k hrobu Klementa Gottwalda, by nebylo tak překvapivé jako to všechno, co říkal on,“ podotkl Veselovský.

Rozhlasový počin si získal velkou popularitu i na sociálních sítích. Veselovský přiznal, že jak dvacetiminutový rozhovor postupoval, zdál se mu čím dál víc neuvěřitelný. Kouzlo bylo prý v tom, že se Sloup nerozpakoval prezentovat své názory nezakrytě.

„To znamená, že když je bytostně přesvědčen o tom, že kdokoli z minulého režimu chtěl odejít ze země – vystěhovat se, jet na dovolenou – tak se prostě sebral a jel, tak to prostě řekne. To, že to tak nebylo, to už je jiná věc,“ dodal Veselovský.

Ve stejné kategorii porota vybrala také příspěvek Lenky Svobodové Zákon nestačí. Na rozhovoru s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou, který vysílala Dvojka Českého rozhlasu, ocenila „nečekaně osobní portrét zpovídané“.

V nominacích za nejlepší reportáž je za Český rozhlas Robert Mikoláš s příspěvkem Utöya a Breivik – Mohl jsem pomoci více lidem, který vysílal Český rozhlas Radiožurnál. Čestné uznání pak získala Radka Kvasničková za reportáž Temná byla noc, temnější byl den, kterou odvysílal Český rozhlas Olomouc.

Mezi nominované se dostali i další dvě jména spojená s Českým rozhlasem, ovšem tentokrát za počiny v jiných médiích. Renata Kalenská je nominovaná za rozhovor s Ivanem Havlem Pohřeb režíroval Véna, který vyšel v Týdnu, a Petr Vavrouška za rozhovor s polskou režisérkou Agnieszkou Hollandová Palach je můj osud, který vyšel v Reflexu.

Jan Pokorný, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme