Mezi oběťmi asijské katastrofy je i česká občanka

Počet obětí přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii by mohl dosáhnout 200 000. Po návratu ze zdevastovaných oblastí Thajska to řekla švédská ministryně zahraničí Laila Freivaldsová. Mezi mrtvými v Thajsku byla v pátek identifikována i mladá Češka. O dalších devíti desítkách pohřešovaných Čechů nemají naše úřady ani příbuzní žádné zprávy. Tisíce svých občanů pohřešují další evropské země. Například Stockholm nic neví o více než třech tisících Švédů. Naděje na to, že jsou ještě živí, je stále menší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v Pchúketu zapalují svíce za oběti neštěstí

v Pchúketu zapalují svíce za oběti neštěstí | Zdroj: ČTK

Prvního mrtvého Čecha v jihovýchodní Asii dnes potvrdilo ministerstvo zahraničí. Jde o mladou ženu, která zahynula při vlně tsunami v Thajsku. Po zasedání krizového štábu o tom informoval náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda.

"Bohužel máme potvrzeno první úmrtí - mladá žena v Thajsku. Rodina je o tom informována, takže bychom byli rádi, kdyby nám nikdo jiný nevolal s dotazem, zda právě jeho příbuzná není onou osobou. Ta rodina, které se to týká, to ví," zdůraznil Svoboda.

O dalších šest turistů z Česka má ministerstvo vážné obavy. Nezvěstných zůstává k dnešnímu dni 90 českých lidí, kteří se nikomu neozvali. Z Thajska 37 českých občanů, ze Srí Lanky 21, v Indonésii se postrádá 15 Čechů a v Indii dvanáct. Na ostrovech Andamany a Nikobary stejně jako v Barmě a na Seychelech se pohřešuje 1 člověk, na Réunionu 2.

K pátrání po Češích pomohou mobilní telefony

Na mobily českých turistů, kteří se ještě neozvali svým blízkým, jsou posílány textové zprávy s kontakty na české zastupitelské úřady v oblasti. Operátoři je rozesílají na čísla, která v době katastrofy byla aktivní, ale poté už z nich nikdo nevolal ani neposílal zprávu.

Pavel Svoboda řekl, že čeští mobilní operátoři ve spolupráci se svými roamingovými partnery v regionu zjišťují, které mobilní telefony jejich klientů jsou v krizové oblasti aktivní. "Na tyto mobily jsou odesílány SMS zprávy s čísly českých zastupitelských úřadů," uvedl Svoboda. Ve druhé fázi budou operátoři zjišťovat, která "jejich" čísla byla v době zemětřesení v postižených státech aktivní a která se mezitím aktivovala jinde. "Na tato další mobilní čísla budou 'esemesky' odeslány ve druhé fázi," uvedl Svoboda.

Celková bilance je stále děsivější

Obrovská přírodní katastrofa postihla jihovýchodní Asii 26. prosince. Silné zemětřesení nedaleko Sumatry zvedlo přílivové vlny tsunami, které pak udeřily na pobřeží několika států v oblasti Bengálského zálivu. Mrtvé, zraněné a nezvěstné počítají záchranáři na desetitisíce a děsivá bilance neustále stoupá. Podle seizmologů se jednalo o nejsilnější zemětřesení na Zemi za posledních 40 let.

Počet obětí už vrostl na 146 tisíc. V oblasti se stále pohřešují tisíce cizinců. Naděje, že se je podaří najít živé, den ode dne klesá. Obzvlášť kritická je situace v Indonésii - úřady tam potvrdily 100 tisíc mrtvých. Do mnoha odlehlejších oblastí v provincii Aceh ještě ale záchranáři nedorazili. Jak v rozhovoru pro BBC uvedl jeden z místních lékařů Francis Soew-Cheon, zdravotníci nezvládají ošetřovat zraněné: "V tuhle chvíli dokážeme obrazně řečeno jen pokrýt vrchol ledovce. Přiváží nám sem lidi z vnitrozemí. Zatím jsme se ještě nedostali na pobřeží. Tam je mnohem víc těl a nemocných lidí, kteří čekají, až je někdo převeze."

Počet obětí ničivého zemětřesení mezi německými turisty dosáhl 33; na 1 000 lidí se stále ale pohřešuje. Pomoc se nyní soustředí na ty, kteří přežili. Vojenský airbus MedEvac už na letiště v Kolíně přivezl 50 těžce zraněných; jsou mezi nimi Němci, Nizozemci, Belgičani i Švýcaři. Další speciály přivezou zraněné do Mnichova a Frankfurtu.

Letecká jednotka intenzivní pomoci se dnes znovu vypravila na místo katastrofy. Do Thajska míří i německá vojenská zásobovací loď. Přímo na místě už pracuje 31 specialistů z identifikační komise kriminální ústředny. Dosud se podařilo prokázat totožnost 26 mrtvých Němců. Zcela ukončena byla evakuace 3 000 německých turistů ze Srí Lanky, katastrofa si tam v jejich řadách vyžádala 7 životů.

Polsko vyslalo do jihovýchodní Asie letadlo s deseti tunami humanitární pomocí. Podle nejnovějších údajů polská velvyslanectví v Thajsku a na Srí Lance nemají informace o téměř osmdesáti Polácích.

"V pěti případech máme vážné obavy, jednu osobu se nepodařilo identifikovat, protože stav těla to neumožňuje," říká Matěj Šimaňski z ministerstva zahraničí.

Polská velvylanectví žádají proto žádají příbuzné pohřešovaných lidí, aby poslali jejich fotografie a biometrické údaje, podle kterých by je mohli identifikovat. Thajské úřady přislíbily, že mrtvá těla cizinců nebudou spalovat a počkají až se podaří určit jejich totožnost.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Viktorie Hošková, Štěpánka Čechová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme