Mezi odposlouchávanými politiky měl být i ministr Langer

V kauze kolem zveřejnění takzvané Kubiceho zprávy byli údajně odposloucháváni ministra vnitra Ivan Langer a poslanec a bývalý šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS. Jména odposlouchávaných dnes zveřejnil server Aktuálně.cz s odkazem na zprávu ředitele policejního útvaru, který zajišťuje odposlechy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer

Ivan Langer | Zdroj: ČTK

Na seznamu odposlouchávaných jsou podle serveru Aktuálně.cz také Vidímův poradce, lékař a nynější náměstek ministra obrany Martin Barták, policista Jan Kubice a dva jeho podřízení.

Inspekce ministerstva vnitra měla odposlouchávat i dva novináře - reportéra Jana Hrbáčka z Radiožurnálu a redaktorku Aktuálně.cz Sabinu Slonkovou.

Zprávu podle serveru dostali ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, šéf ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (oba ODS) a šéf bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD).

Langer ale tvrdí, že ve zprávě o odposleších, kterou on v pátek dostal, jména nebyla. "Žádná konkrétní jména v dopise, který poslal ředitel Útvaru pro zvláštní činnosti ministru spravedlnosti, nejvyšší státní zástupkyni, předsedovi výboru ústavně-právního, předsedovi výboru pro bezpečnost a řediteli inspekce ministra vnitra, neobsahoval," řekl Langer.

U některých jmen je podle Aktuálně.cz uvedeno víc telefonních čísel, například u Langra jsou i telefony jeho manželky a tchyně. Výkonná rada ODS, která se dnes případu odposlechů věnovala, požaduje důkladné vyšetření tohoto zásahu do občanských práv a svobod a požaduje předložení vládního návrhu zákona o ochraně soukromí, uvedl Langer.

Vedoucí poradců ČSSD Jaroslav Tvrdík na následné tiskové konferenci své strany zdůraznil, že předmětem vyšetřování je už únik informací z důvěrné Kubiceho zprávy kvůli porušení zákona o ochraně utajovaných skutečností. Langrovy kroky na ministerstvu vyvolávají podle Tvrdíka podezření, že se snaží zastavit toto "vyšetřování, ve kterém je jedním z podezřelých".

Zveřejněná jména zástupci ČSSD odmítli komentovat. "Je samozřejmě obecně znepokojující, že se informace ze živých svazků či informace utajované na veřejnost dostávají," uvedl Tvrdík. Podle něj ale může být logické, kdo se mezi odposlouchávanými objevil. Zveřejnění obsahu Kubiceho zprávy poškodilo ČSSD a politici této strany by ji asi zveřejnili jenom těžko, poznamenal Tvrdík.

O odposlechy požádala inspekce ministra vnitra kvůli předvolebnímu úniku informací z Kubiceho zprávy o tom, že prý politici brzdí vyšetřování citlivých kauz spojených s ČSSD. Odposlechy byly nasazeny až v září, v den jmenování vlády Mirka Topolánka (ODS). Langer v pátek kvůli případu zbavil funkce šéfa inspekce a některé jeho podřízené.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme