Mezi sněmovnou a Senátem se rozhořel další spor

Tentokrát jde o kontroverzní poslanecký návrh zákona o střetu zájmů. Uvedená předloha totiž mimo jiné mění i zákony volební a k jejich schválení je vždy potřeba souhlasu obou komor parlamentu, byť třeba v prodloužených lhůtách. Poslanci ale odmítli na verdikt senátu čekat a návrh zákona poslali k podpisu prezidentu republiky Václavu Klausovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu

Sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Jak ze Senátu informoval náš zpravodaj, v horní komoře parlamentu běžely naplno kopírky, senátoři si totiž chtěli vlastníma očima přečíst dopis předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka šéfovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.

Zaorálek v něm oznamuje, že vedení sněmovny neakceptuje názor Senátu, tedy to, že kvůli změně volebních zákonů je nutný souhlas obou komor. Poslanci si to nemyslí, odmítají na verdikt Senátu čekat a poslali zákon o střetu zájmů, který mění i zákony volební, rovnou na Pražský hrad.

Sobotka Českému rozhlasu řekl, že pokud prezident zákon o střetu zájmů podepíše, bude okamžitě následovat stížnost k Ústavnímu soudu. Hrad zatím nic uvést nechce do doby, než zákon dorazí a prezident ho podrobně prostuduje. Pak teprve bude reagovat.

Spor mezi sněmovnou a Senátem následuje jen dva týdny poté, co se setkali předsedové obou komor a slíbili si, že pro posílení prestiže parlamentu budou spolupracovat co nejlépe. Senát navíc zmíněný poslanecký návrh zákona o střetu zájmů zamítl. Navrhovaná pravidla podle něho byla mnohem přísnější ke komunálním politikům uvolněným, tedy těm, kteří pracují v zastupitelstvech na plný úvazek. A daleko benevolentnější k těm, kdo pro obce pracují vedle své profese. I kvůli tomu návrh obsahoval změny v zákonech o krajských a obecních volbách, tedy jádru současného sporu.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme