Mezi sněmovnou a Senátem se rozhořel další spor

Tentokrát jde o kontroverzní poslanecký návrh zákona o střetu zájmů. Uvedená předloha totiž mimo jiné mění i zákony volební a k jejich schválení je vždy potřeba souhlasu obou komor parlamentu, byť třeba v prodloužených lhůtách. Poslanci ale odmítli na verdikt senátu čekat a návrh zákona poslali k podpisu prezidentu republiky Václavu Klausovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Senátu | Foto: Jan Rosenauer

Jak ze Senátu informoval náš zpravodaj, v horní komoře parlamentu běžely naplno kopírky, senátoři si totiž chtěli vlastníma očima přečíst dopis předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka šéfovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.

Zaorálek v něm oznamuje, že vedení sněmovny neakceptuje názor Senátu, tedy to, že kvůli změně volebních zákonů je nutný souhlas obou komor. Poslanci si to nemyslí, odmítají na verdikt Senátu čekat a poslali zákon o střetu zájmů, který mění i zákony volební, rovnou na Pražský hrad.

Sobotka Českému rozhlasu řekl, že pokud prezident zákon o střetu zájmů podepíše, bude okamžitě následovat stížnost k Ústavnímu soudu. Hrad zatím nic uvést nechce do doby, než zákon dorazí a prezident ho podrobně prostuduje. Pak teprve bude reagovat.

Spor mezi sněmovnou a Senátem následuje jen dva týdny poté, co se setkali předsedové obou komor a slíbili si, že pro posílení prestiže parlamentu budou spolupracovat co nejlépe. Senát navíc zmíněný poslanecký návrh zákona o střetu zájmů zamítl. Navrhovaná pravidla podle něho byla mnohem přísnější ke komunálním politikům uvolněným, tedy těm, kteří pracují v zastupitelstvech na plný úvazek. A daleko benevolentnější k těm, kdo pro obce pracují vedle své profese. I kvůli tomu návrh obsahoval změny v zákonech o krajských a obecních volbách, tedy jádru současného sporu.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme