Mezi žalobci a policisty vypukl spor kvůli kauze Drobil

Případ údajného podplácení bývalého šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka exministrem životního prostředí a místopředsedou ODS Pavlem Drobilem policie odložila. Protikorupční útvar ale v případu došel k jinému závěru a tvrdí, že tak stalo na příkaz státního zastupitelství. Sami policisté dokonce chtěli, aby byl Drobil vydán k trestnímu stíhání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Drobil

Pavel Drobil | Foto: Marián Vojtek

Podle mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové byla věc odložena, protože se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu podplácení.

„Nebylo prokázáno, že by P. D. svého podřízeného L. M. vybízel ke zničení důkazů o nezákonné činnosti Státního fondu životního prostředí a že by mu za toto nabízel lukrativnější pracovní zařazení,“ řekla Radiožurnálu Zenklová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie odložila případ údajné podplácení na Státním fondu životního prostředí. Detaily od Lucie Husárové

Trvá na tom, že státní zástupkyně Šárka Pokorná v kauze žádný ústní ani písemný pokyn nevydala, pouze v rámci dozorové prověrky policii seznámila se svým závěrem.

„Policejní orgán se s tímto právním názorem ztotožnil a poté zcela samostatně ve věci rozhodl, a to tak, že věc odložil,“ dodala mluvčí.

S tím však protikorupční útvar nesouhlasí. Jeho šéf Tomáš Martinec v prohlášení bez bližších podrobností uvedl, že kriminalisté jednali na pokyn státní zástupkyně, sami však dospěli k jinému názoru.

Navíc se podle serveru lidovky.cz ukázalo, že protikorupční policie chtěla požádat sněmovnu o vydání Drobila trestnímu stíhání, ale státní zastupitelství s tím nesouhlasilo.

Policejní prezident bude chtít vysvětlení

Pro policejného prezidenta Petra Lessyho je nepřijatelné, když žalobci nyní tvrdí, že se detektivové s jejich názorem ztotožnili. Podle něj se pouze museli přizpůsobit.

Lessy proto bude chtít vysvětlení od nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. „Bude to jedno z témat, o kterém se budeme bavit. Opravdu došlo k odlišným právním názorům dozorové státní zástupkyně a policejních orgánů, které tuto věc šetří,“ potvrdil Radiožurnálu policejní prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj Městského státního zastupitelství ke kauze drobil vysvětlovala v Ozvěnách dne jeho mluvčí Šárka Zenklová, hostem byl i David Ondráčka z Transparency International

Nejvyšší státní zastupitelství bude v rámci kontroly skončené věci kauzu Drobil ještě prověřovat.

Podle ředitele české pobočky organizace Transparency International Davida Ondráčky vypadá jednání státního zastupitelství velmi nedůvěryhodně, a to zejména proto, že již koluje celá řada informací o jejich nestandardním postupu v Drobilově kauze.

„Je to nedůstojné divadlo souboje mezi státní zastupitelstvím a policií. Bohužel to potvrzuje všeobecnou skepsi, že případy, které míří na vysoké politiky a na jejich potenciální trestní činnost, jsou u nás zásadně odkládány z různých procedurálních nebo jiných kliček,“ podotkl Ondráčka.

Na údajnou korupci na fondu upozornil loni v prosinci právě Libor Michálek. Potají si pořídil nahrávky rozhovorů s Drobilovým exporadcem Martinem Knetigem. Ten na záznamech popisuje způsob, jak využít peníze z fondu na financování ODS a politické kariéry ministra.

Drobil se od poradce distancoval a odstoupil. Jádro případu, tedy možnou manipulaci se státními zakázkami, policie stále šetří. To má na starosti Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme