Mezinárodní arbitráž zrušila smlouvu mezi CME a Železným

Mezinárodní arbitráž zrušila smlouvu mezi společností Central European Media Enterprises a Vladimírem Železným. Podle včerejšího rozhodnutí arbitrážního soudu v Amsterdamu má Železný zaplatit společnosti CME 27 milionů dolarů a dostane od ní 5,8 % akcií ČNTS, která byla servisní organizací NOVY.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak řekl mluvčí CET 21 Martin Chalupský, smlouva se ruší od samého počátku.

Naopak Železný by měl zaplatit 27 milionů dolarů společnosti Central European Media Enterprises. Podle mluvčího společnosti CET 21 Martina Chalupského mohl být výsledek arbitráže horší.

Vladimír Železný zvažuje, zda se odvolá proti včerejšímu rozhodnutí arbitrážního soudu v Amsterdamu. Podle Železného mu odvolání jeho právníci nedoporučují, protože ho považují za výborný. Je na něm totiž napsáno: „Železný nezpůsobil žádnou škodu CME.“

Podle výkonného ředitele společnosti CME Freda Klinkhammera není možné se proti rozhodnutí arbitráže odvolat podle českého, nizozemského ani mezinárodního práva. Železný může podle něj žádat, aby byl rozsudek odložen. V tom případě by ale musel složit kauci ve výši výroku - tedy asi 1 miliardu korun.

Fred Klinkhammer označil rozhodnutí mezinárodní arbitráže o zrušení smlouvy mezi CME a Vladimírem Železným za vítězství své firmy. Podle CME musí Železný vrátit dlužnou částku i s úroky - tedy skoro miliardu dolarů. Za každý den odkladu naskakují úroky 3200 dolarů. Protože částka je ihned vymahatelná, žádá Klinkhammer české úřady, aby okamžitě zabavily Vladimíru Železnému jeho majetek.

Vladimír Železný je ochoten za určitých předpokladů o zaplacení částky jednat, pokud druhá strana bude schopna nabídnout akcie v původní podobě.

Podle ředitele České nezávislé televizní společnosti Jana Vávry mají akcie ČNTS nízkou hodnotu proto, že Vladimír Železný společnost sám zničil.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme