Soud zahájil řízení se spolkem, který se zastal Babiše ve sporu o uprchlíky. Nedodal povinné údaje

Údajná humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž nedodala základní údaje do veřejného rejstříku, jak ji ukládá zákon. A to ani přes opakované výzvy soudu. Ten tak zahájil řízení, na jehož konci může být i likvidace spolku, uvedl server Aktuálně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajná humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž nedodala základní údaje do veřejného rejstříku, jak jí ukládá zákon (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Předali jsme na příslušné oddělení soudu, aby soudce zvážil zrušení spolku s likvidací,“ potvrdil serveru Aktuálně.cz Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze. Soudce zatím o podnětu od kolegů nerozhodl.

Dětský kříž se do povědomí dostal loni poté, co se zastal premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu o syrské sirotky.

Zaslání textu do Lidových novin byla chyba. Není pravda, že je ovlivňuji, řekl Babiš

Číst článek

Média už v minulosti uváděla, že řada informací, které o sobě Mezinárodní dětský kříž a jeho ředitelka Taťjana Horáková šíří, působí pochybným dojmem a není možné je ověřit.

Trestní oznámení

Mezinárodní dětský kříž navíc řeší další dalším problémům. Finanční analytický úřad (FAÚ) podal už v květnu na organizaci trestní oznámení kvůli podezření, že nelegálně nakládala s přijatými finančními dary.

„Finanční prostředky, které byly na podporu této organizace darovány tuzemskými i zahraničními subjekty, skončily na účtech dalších osob. FAÚ podal trestní oznámení,“ uvádí výroční zpráva útvaru za rok 2018.

Deník N koncem dubna upozornil, že organizace například v roce 2015 přesvědčila prostřednictvím plzeňského biskupství Vatikán, aby pro ni uvolnil zhruba 2,5 milionu korun na stavbu chirurgické kliniky pro dětské oběti válek v Zahořanech u Bystřice na Benešovsku. Žádná klinika tam ale nevznikla.

‚Vedení mě nebylo schopno ochránit od vlivu premiéra.‘ Reportérka Procházková odchází z Lidových novin

Číst článek

Z textu výroční zprávy není jasné, na jaký trestný čin má FAÚ podezření a ani na koho trestní oznámení podal. „K případům z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti nemůže FAÚ sdělovat konkrétní informace,“ sdělil dříve Aktuálně.cz ředitel útvaru Libor Kazda.

Neznámá organizace

„Pomáhá raněným a opuštěným dětem v oblastech zasažených válkami, zajišťuje činnost mezinárodního týmu lékařů a přísun humanitární pomoci, jednala i s nejhoršími světovými diktátory o propuštění rukojmích. Toto je neúplný výčet činností jedné neziskové organizace, která již několik let o svých akcích informuje mezinárodní média. Prezidentkou této organizace je neznámá lékařka nezjištěné státní příslušnosti,“ píše FAÚ v dokumentu.

Podle serveru Aktuálně.cz se Mezinárodní dětský kříž prezentuje jako zavedená, aktivní a respektovaná organizace na poli humanitární pomoci, ukázalo se však, že instituci nikdo z oboru nezná.

Stejně tak není možné zastihnout kohokoliv ze spolku na jeho uváděném sídle v ulici Politických vězňů, kde budovu vlastní KSČM.

V minulosti organizace oficiálně sídlila v Ústí nad Labem v objektu, jenž rovněž náleží komunistické straně.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme