Mezinárodní dětský kříž podváděl s dary, tvrdí cifršpioni. Peníze podle nich skončily na jiných účtech

Finanční analytický úřad (FAÚ) podal trestní oznámení kvůli podezření, že humanitární organizace Mezinárodní dětský kříž nelegálně nakládala s přijatými finančními dary. Informoval o tom v úterý server Aktuálně.cz. Soud navíc organizaci už potřetí vyzval k doložení základních údajů do veřejného rejstříku, jinak jí hrozí zrušení. Organizace se do povědomí dostala loni poté, co se zastala premiéra Andreje Babiše (ANO) ve sporu o syrské sirotky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto)

Podle útvaru odborná veřejnost ani jiné humanitární mezinárodní organizace nemají informace o činnosti Mezinárodního dětského kříže. Ilustrační foto | Foto: Ladislav Bába

Média už v minulosti uváděla, že řada informací, které o sobě Mezinárodní dětský kříž a jeho ředitelka Taťjana Horáková šíří, působí pochybným dojmem a není možné je ověřit.

„Finanční prostředky, které byly na podporu této organizace darovány tuzemskými i zahraničními subjekty, skončily na účtech dalších osob. FAÚ podal trestní oznámení,“ uvádí výroční zpráva útvaru za rok 2018.

O těch dětech víme všechno, obhajuje návrh na přijetí syrských sirotků iniciativa Češi pomáhají

Číst článek

Deník N koncem dubna upozornil, že organizace například v roce 2015 přesvědčila prostřednictvím Plzeňského biskupství Vatikán, aby pro ni uvolnil zhruba 2,5 milionu korun na stavbu chirurgické kliniky pro dětské oběti válek v Zahořanech u Bystřice na Benešovsku. Žádná klinika tam ale nevznikla.

Z textu výroční zprávy není jasné, na jaký trestný čin má FAÚ podezření a ani na koho trestní oznámení podal. „K případům z důvodu zákonné povinnosti mlčenlivosti nemůže FAÚ sdělovat konkrétní informace,“ sdělil Aktuálně.cz ředitel útvaru Libor Kazda.

„Pomáhá raněným a opuštěným dětem v oblastech zasažených válkami, zajišťuje činnost mezinárodního týmu lékařů a přísun humanitární pomoci, jednala i s nejhoršími světovými diktátory o propuštění rukojmích. Toto je neúplný výčet činností jedné neziskové organizace, která již několik let o svých akcích informuje mezinárodní média. Prezidentkou této organizace je neznámá lékařka nezjištěné státní příslušnosti,“ píše FAÚ v dokumentu.

Nikdo organizaci nezná

Podle útvaru navíc odborná veřejnost ani jiné humanitární mezinárodní organizace nemají informace o činnosti Mezinárodního dětského kříže.

Podle serveru Aktuálně.cz se Mezinárodní dětský kříž prezentuje jako zavedená, aktivní a respektovaná organizace na poli humanitární pomoci, ukázalo se však, že instituci nikdo z oboru nezná. Stejně tak není možné zastihnout kohokoliv ze spolku na jeho uváděném sídle v ulici Politických vězňů, kde budovu vlastní KSČM.

‚Splnila jsem výzvu Babiše i Hamáčka.‘ Šojdrová přivezla z Řecka seznam 14 dětí z uprchlických táborů

Číst článek

V minulosti organizace oficiálně sídlila v Ústí nad Labem v objektu, jenž rovněž náleží komunistické straně.

Městský soud v Praze minulý týden znovu vyzval organizaci, aby na rejstříkové oddělení soudu dodala informace pro své řádné vedení v registraci. Soud navíc nemůže výzvu spolku doručit. Mezinárodní dětský kříž nemá datovou schránku, není možné se s ním spojit ani jinou elektronickou cestou. Soud tak podnět zveřejnil jen na své úřední desce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme