Mezinárodní dohoda ACTA byla v Česku opět terčem protestů

Praha, Brno a Ostrava byly dnes centry dalších protestů proti smlouvě ACTA. Mezinárodní dohoda zaměřená proti porušování autorských práv omezí podle demonstrantů svobodu na internetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protest proti podpisu kontroverzní smlouvy ACTA | Foto: Jiří Špičák

V Brně přišlo na Náměstí svobody svůj nesouhlas se smlouvou, která má omezit zneužívání autorsky chráněných dat, vyjádřit asi 150 lidí. Do pražského pochodu odpůrců dohody ACTA se zapojilo asi 250 lidí. Akce, na kterou dohlíželi policisté i členové antikonfliktního týmu, proběhla klidně a vyvrcholila na Vítězném náměstí v Dejvicích.

Protestní pochod byl přes 5 kilometrů dlouhý a měl tři zastávky u sídel firem nahrávacího průmyslu. Právě ty totiž podle organizátorů akce mají vliv na to, aby podobné mezinárodní dohody vznikaly. Někteří protestující měli na tvářích masky a cestou provolávali hesla jako ‘ACTA je zlo‘ nebo ‘ACTA je cenzura‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest proti mezinárodní dohodě ACTA sledovala reportérka ČRo Klára Bílá

Protest měl vládu upozornit na to, aby od mezinárodní dohody odstoupila. Česká vláda zatím ratifikaci smlouvy před několika dny pozastavila s tím, že je potřeba další nalýzy, protestující ale požadují její úplné odmítnutí.

Podle Roberta Adámka z České pirátské strany, která protesty organizuje, lidem ani tak nevadí samotná smlouva jako spíš fakt, že s nimi vláda nekomunikuje.

„ACTA není hlavní problém. Hlavní problém je to, že s lidmi nikdo nekonzultuje. Cílem je změnit systém. Lidé chtějí vyjít do ulic, chtějí demonstrovat. Ona to není naše demonstrace, není to demonstrace pirátů, my pouze lidem pomáháme to nějakým způsobem organizovat,“ uvedl.

Klára Bílá, Jana Jeckelová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme