Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech pokračuje sedmým dnem

Včera přijel do lázeňského města na filmový festival jeden z nejúspěšnějších černošských herců současnosti Danny Glover. Za zásadní přínos k rozvoji filmové tvorby převzal Cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Dnes má festival na programu 58 projekcí. Mezi soutěžními projekcemi budou čínský snímek Šachta a maďarský kriminální příběh Pátrání. Festival se také chystá na oslavy. 75 let se dnes dožívá Ivan Passer, který letos předsedá hlavní porotě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

43. MFF Karlovy Vary

43. MFF Karlovy Vary | Foto: Jan Rosenauer, Hanka Shánělová, Jiří Chum

V soutěži o Křišťálový glóbus se dnes představí dva snímky. Prvním je čínský film Šachta, který je o rodině z hornického města na západě Číny. "Je to opravdu zralý film. Je to takové sociální drama, ale natočeno způsobem velmi popisným. Film nikterak nekritizuje to, co se na té šachtě děje a čemu se hrdinové vystaveni, prostě to konstatuje. Ale z toho vysvítá mnohé," přiblížila umělecká ředitelka festivalu Eva Zaoralová.

Druhým soutěžním dílem je netradiční maďarský kriminální příběh Pátrání. Podle Evy Zaoralové je snímek pozoruhodný pro svou mysteriózní atmosféru: "Hrdinou je tam patolog, který má takový zvláštní způsob myšlení - je strašně introvertní, není schopen navazovat kontakty. A když jednou naváže kontakt, tak se jeho život začne ubírat úplně jiným směrem. Svým způsobem ho to poznamená na celý další život."

Festival se ale také chystá oslavit dnešní 75 narozeniny Ivana Passera, který letos vede hlavní porotu. V sobotu bude jeho práce oceněna Křišťálovým glóbem. Dnes vpodvečer bude v hotelu Thermal představena kniha Jiřího Voráče o Ivanu Passerovi nazvaná Filmový vypravěč rozmanitostí aneb Od Intimního osvětlení k Nomádovi. Scenárista a režisér Radiožurnálu prozradil, co si ke kulatému výročí přeje:

Ivan Passer | Foto: Jan Rosenauer

"Já myslím - na čem se asi všichni shodneme - dobré zdraví a to ostatní už přijde samo. Já se necítím na 75 let. V Americe říkají, že se všecko posunulo o deset let, že sedmdesát je šedesát, že šedesát je padesát. A asi na tom něco bude, protože podle kalendáře je mi 75, ale necítím se tak."

Dva filmy přivezl na festival v Karlových Varech americký herec Danny Glover

Další hvězdou, která září na filmovém festivalu v Karlových Varech, je americký herec černé pleti Danny Glover, který včera dostal Cenu prezidenta karlovarského festivalu Jiřího Bartošky pro osobnosti filmařského průmyslu. Glover začal s hraním těsně před třicítkou a na špičce oboru se udržel dalších 30 let. Jak řekl v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál, hraní si stále užívá:

"Já prostě hraní miluji. Velmi rád spolupracuji s režiséry a scénáristy, které třeba ještě pracovně neznám, a se kterými nacházíme během spolupráce společnou cestu nebo společný jazyk. Stejně tak je pro mě v tom filmu Prosíme přetočte, který jedná o hledání naší identity, kterou jsme v 21. století ztratili."

Na přehlídku přivezl Danny Glover dva snímky. Jedním z nich je Honeydripper, který jeden z neuznávanější černošských herců současnosti uvedl osobně. Film je celý protkán hudbou a zavede diváky do Alabamy 50. let minulého století. Jeden z nejúspěšnějších černošských herců současnosti si v něm zahrál hlavní roli vysloužilého bluesmana, který se snaží zachránit svůj bar. Glover v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že blues je hudba, na které vyrostl:

Danny Glover | Foto: Vladimír Kroc

"To je muzika, kterou jsem poslouchal v rádiu. Všechno to začalo blues. Možná v pozdějších letech by blues nebyla hudba, kterou bych vyhledával, ale vyrostl jsem na něm. Já osobně na žádný hudební nástroj nehraju, ale v duchu si občas přehrávám písničky na trumpetě nebo na piánu. Ale zatím nic nekončí, možná se to ještě naučím."

Druhým filmem je snímek Michela Gondryho Prosíme přetočte. Glover Radiožurnálu řekl, že se těšil na spolupráci s režisérem a líbil se mu také styl vyprávění toho příběhu:

"Každý vypravěč - ať scénárista nebo spisovatel - se snaží nechat na tom příběhu nějakou svou stopu. Je zapotřebí si uvědomit, že každý příběh má spoustu rovin, které nejsou na první pohled zřetelné. Zaujal mě humor toho příběhu i to, co je pod ním. Když se na ten příběh podíváte, tak si uvědomíte, že je to příběh o lidské fantazii, kterou by lidé měli stále rozvíjet."

Zajímavosti z festivalu

Každý večer se jeden ze sálů mění v pařezovou chaloupku. Česká televize neúnavným filmovým fanouškům nabízí ještě od půlnoci večerníky, říká šéf projektu Tomáš Přenosil: "My se snažíme každý rok přivést nějakého oslavence. V letošním roce slaví čtyřicet let Křemílek a Vochomůrka."

Vydejte se s Radiožurnálem na 43. MFF Karlovy Vary! Poslouchejte každý všední den od 12.30 do 15.00 hodin a o víkendu od 14.00 do 15.00 hodin živé vysílání Radiožurnálu přímo ze studia v hotelu Thermal nebo dopolední a odpolední Filmžurnál na karlovarské frekvenci 102,6 MHz. Víc informací a program vysílání najdete na www.radiozurnal.cz/filmzurnal.

Katarína Brezovská, Petr Benetka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme