Mezinárodní maturita ztěžuje vstup na české univerzity

Češi, kteří studují na tuzemských mezinárodních školách, mají velký problém. Vysoké školy je nechtějí pustit k přijímacímu řízení. Důvod? Absolventi si musí nejprve nechat ověřit maturitu u českých úřadů. Jenže to lze v nejlepším případě až po letních prázdninách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studentka u maturitní zkoušky

Studentka u maturitní zkoušky | Foto: Arnošt Máče

Kocourkov. Jedno slovo, které podle Terezy Kaplanové představuje školský systém v České republice. Tereza studuje International school of Prague. Maturitní zkoušku z této školy uznává většina univerzit po celém světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní maturita stěžuje studentům vstup na české univerzity

Tereza neměla problémy s přijetím na prestižní právnické školy ve Velké Británii. Paradoxně narazila na české fakultě. Potřebuje si totiž dodělat nostrifikační zkoušku z českého jazyka.

"Výsledky maturitní zkoušky i diplom mi bohužel přijdou až v červenci, protože IB je standardizovaná zkouška, testy se posílají na opravu do jiných zemí, a tudíž oprava trvá déle než měsíc. Volala jsem proto na krajský úřad ohledně nostrifikační zkoušky a zjistila jsem, že nostrifikační zkoušku nebudu moci absolvovat dříve než v září 2010," popisuje svou zkušenost.

Učitelé na středních školách ale mají prázdniny, a proto není možné během léta sehnat komisi, která by Terezu z češtiny přezkoušela. Univerzita Karlova jí udělila výjimku. Doklad o nostrifikaci může podat až po přijímacím řízení. Ne tak na fakultě mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické.

"Na ministerstvu školství mi vysvětlili, že v podstatě žádný zákon, který by platil pro všechny vysoké školy, není. Na VŠE mi ale tvrdili, že by rádi umožnili dodání diplomu až dodatečně, ale že je to proti zákonu," dodává Tereza Kaplanová.

Školy se odvolávají na zákon. Oprávněně

Na zákon odkazuje i proděkan pro pedagogickou činnost Vysoké školy ekonomické Jiří Zeman. Současná legislativa podle něj na udělení výjimky nepamatuje.

"Tam je to relativně přesně řečeno - kdo má nostrifikaci, může k přijímacím zkouškám, kdo nemá, tak bohužel nemůže. Pokud bychom přistoupili na tuto myšlenku, tak se dostáváme do situace, kdy my povolíme udělání přijímaček nanečisto a pak čekáme, jak dopadne nostrifikace. Když nedopadne, tak by tady student zabíral místo někomu jinému, kdo zákonné podmínky splňuje," vysvětluje Zeman.

Podle vyjádření ministerstva školství odložení lhůty na předložení nostrifikace ke dni zápisu zákon o vysokých školách skutečně nezná. VŠE tedy v uvedeném případě postupuje v souladu se zákonem, potvrdil Radiožurnálu mluvčí ministerstva Tomáš Bouška.

Tereza od ministerstva také dostala doporučení: "Doporučili mi, že si mám raději počkat a nastoupit na vysokou školu až v září 2001. Dali mi i druhé doporučení, a to je přihlásit se na nějakou ze soukromých škol, se kterými je údajně jednodušší se domluvit."

Aby se podobným případům zabránilo, pošle ministerstvo dopis rektorům všech vysokých škol. Ten doporučí postupovat vůči těmto případům velkoryseji.

Dopis z odboru vysokých škol by měl rektorům dorazit zhruba za tři týdny. Jenže to je pozdě. Poslední možnost podat přihlášku na vysokou školu je poslední únorový den.

Martin Hromádka, Klára Bílá, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme