Porušují Ústavu, státní moc má sloužit všem, kritizuje rozhodnutí Hradu Mezinárodní tiskový institut

Rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky neposkytovat informace vybraným mediím podle Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) porušuje Ústavu i Listinu základních práv a svobod. Postup Hradu český výbor odsuzuje. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci pro Radiožurnál uvedl, že vyjádření profesních organizací nemají váhu, jelikož jsou ve střetu zájmu.

Praha (Aktualizováno: 17:13 22. 5. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář oznámil, že Kancelář prezidenta republiky nebude poskytovat jakékoli informace vybraným médiím | Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Výbor také uvádí, že podobně postupuje také Úřad vlády ČR, který neumožňuje účast novinářům internetového deníku Forum 24 na tiskových konferencích vlády. 

Výbor odmítá diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese. Za nepřijatelný považuje takový postup zejména ze strany státních úřadů a dalších organizací, jejichž činnost je plně nebo částečně hrazena z peněz daňových poplatníků. 

Postup Pražského hradu kritizoval i předseda Syndikátu novinářů České republiky Adam Černý.

Hrad odmítá poskytovat informace pěti médiím a pořadům. Podle něj kvůli boji proti dezinformacím

Číst článek

Centrála IPI na své internetové stránce uvádí, že diskriminace při poskytování informací odporuje Ústavě ČR, v níž stojí, že „státní moc slouží všem občanům“. Posláním této neziskové organizace, která má status pozorovatele při OSN, UNESCO a Radě Evropy, je kromě jiného zajišťovat právní pomoc novinářům. IPI sdružuje vedoucí pracovníky médií, přední novináře a komentátory ze 120 zemí.

V tomtéž duchu jako centrála IPI se vyslovil předseda Českého národního výboru IPI Michal Klíma. I on uvedl, že postup KPR porušuje Ústavu ČR i Listinu základních práv a svobod. „Žádný zákon neumožňuje úředníkům postupovat tak, aby část občanů, tedy čtenáře uvedených médií nebo diváky uvedených pořadů, těchto práv zbavili,“ dodal.

‚Prohlášení nemají váhu‘

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci pro Radiožurnál uvedl, že instituce jsou ve střetu zájmů, jelikož zastupují média, která Hrad vystavil kritice. „Prohlášení těchto organizací proto nemají žádnou váhu,“ napsal v sms zprávě.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář oznámil v pátek na webu Pražského hradu, že Kancelář prezidenta republiky nebude poskytovat jakékoli informace vybraným médiím. Svůj krok zdůvodnila bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Mynář to zdůvodnil tím, že se některá média snaží „neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky“. Zástupci dotčených médií rozhodnutí Hradu odmítají.

Zastal se jich i předseda syndikátu Černý. Rozhodnutí Mynáře podle něj nemá solidní právní podklad, protože odporuje zákonu o svobodném přístupu k informacím, který zavazuje státní orgány poskytovat informace vztahující se k jejich působnosti. Uvedl, že kancléř rozhodl odepřít informace novinářům, jejichž práce se jim nelíbí. Pokud k ní měl výhrady, mohl využít tiskového zákona, zákona o České televizi nebo zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, mohl také podat žalobu k soudu.

Odmítnutá akreditace

Za nepřijatelný označil Český národní výbor IPI také postup Dostihového spolku, který pořádá závod Velká pardubická. Spolek odmítl udělit akreditaci fotografovi ČTK Romanu Vondroušovi, který za své fotoreportáže z dostihového prostředí získal množství prestižních ocenění včetně World Press Photo. Důvodem je to, že se spolku nelíbí jeho snímky, které ČTK vydala z loňských závodů. Spolek uvedl, že udělení akreditace na sobotní kvalifikační dostih ještě zváží, pokud agentura na závod nominuje jiného fotografa. To ale vedení zpravodajství ČTK odmítá a hovoří o snaze cenzurovat práci nezávislého média.

Mezinárodní tiskový institut je globální organizace sdružující vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. Založení Českého národního výboru IPI inicioval Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který se také stal jedním z jeho pěti zakládajících členů. Vznik české pobočky oficiálně schválila správní rada IPI na zasedání 2. listopadu 2018 v Bratislavě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme