Mezinárodní únosy dětí budou řešit speciální soudci v Brně

Mezinárodní únosy dětí, tedy případy, kdy jsou nezletilí přemístěni do země jednoho z rozvedených rodičů bez souhlasu druhého rodiče, by měl v Česku řešit speciální senát. Soudci, které vyčlení okresní a krajský soud v Brně, by měli v šesti týdnech rozhodnout o tom, jestli se dítě unesené jedním z rozvedených rodičů vrátí do země původu, nebo ne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň

Ke zrychlení postupu soudů a jiných orgánů při řešení sporů o navrácení dítěte uneseného rodičem chce přispět návrh novely občanského soudního řádu, který dnes představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten také upřesnil, jaká by byla organizace a působnost senátu: " Bude zřízen jeden speciální senát, který bude řešit všechny problémy týkající se mezinárodních únosů dětí v celé republice. Vznikne tedy tým specialistů. Půjde asi o šest soudců. Budou takto existovat dva senáty v Brně. A to jak v první tak v druhé instanci."

Jak uvádí Jiří Grygar, poradce ministra spravedlnosti a autor návrhu novely, v České republice se řízení o vrácení dítěte dosud vedla podle mezinárodních norem a komunitárního práva: "Tím, že dojde nyní k doplnění, kde se zavede samostatné zvláštní řízení, by měl být celý tento proces urychlen. Měly by být nastaveny jasné limity a parametry, jak by toto řízení mělo probíhat, aby jsme skutečně byli schopni dodržet ten daný limit. Aby docházelo k pokud možno co nejrychlejšímu navrácení dítěte do jeho státu původu. Aby mohlo být řádně rozhodováno o úpravě styku mezi rodiči."

Návrh novely občanského soudního řádu hodlá ministerstvo spravedlnosti předložit do konce roku vládě ke schválení. Podle ministra Jiřího Pospíšila by novela mohla začít platit ještě příští rok.

směna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme