MfD a Právo: Okolnosti případu hledané Anny jsou stále absurdnější

Mladá fronta Dnes a Právo se věnují případu hledané Anny - první deník přináší text dopisu, který dostal prezident republiky i redakce, druhý list cituje prohlášení novináře Jakuba Patočky. Lékaři podle Lidových novin brojí proti placení v ordinacích. Silničáři nemají peníze na protihlukové bariéry, varují Hospodářské noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Mladá fronta Dnes přináší celý text dopisu, který včera přišel na adresu prezidenta republiky a do redakce listu. Pod dopisem je podepsaná hledaná údajná třináctiletá Anna, která v něm líčí poměry v rodině Kláry Mauerové. Psycholog Jeroným Klimeš, kterého Mladá fronta Dnes oslovila, tvrdí, že obsah dopisu je spíš dílem dospělého, na dítě je totiž příliš dlouhý.

Případ týraného Ondřeje a nezvěstné Anny je od začátku plný nečekaných událostí. Být to děj filmu, po půl hodině vypnete televizi. Tak špatný scénář s nepochopitelnými zvraty, tajemnými postavami, které v průběhu děje mění identitu, věk a snad i pohlaví, by soudný divák déle nevydržel, soudí Mladá fronta Dnes.

K podobnému komentáři sahá i Právo, podle kterého se kauza Anička mění ve frašku. List cituje prohlášení novináře Jakuba Patočky, ze kterého vyplývá, že Anička nikdy neexistovala a celou dobu se jedná o dospělou ženu. Pokud je to pravda, sestry Mauerovy si dělaly úspěšně blázny z celého národa.

Bohužel ale i ze soudkyně, která přiřkla identitu neexistující osobě, a ze soudních znalců, kteří zkoumali psychický stav čtyřiatřicetileté ženy, aby dospěli k závěru, že jde o třináctiletou dívku. Motiv toho všeho je ale záhadou, uzavírá Právo.

Lékaři pohrozili ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, že budou bojkotovat výběr poplatků od pacientů. Mají totiž výhrady k formě placení v ordinacích. Jak Lidovým novinám řekl předseda Svazu praktických lékařů Václav Šmatlák, doktorům by se zavedením poplatků přibyla jen další administrativa a přitom by na novém opatření téměř nevydělali.

Konkrétně by lékař z pacientových třiceti korun dostal pětikorunu. Přitom by ale lékaři museli vést další účetnictví. Chtějí se proto s ministrem Julínkem sejít a navrhnout mu změny systému výběru peněz v ordinacích. Pokud by nenašli kompromis, jsou lékaři připraveni výběr poplatků od pacientů bojkotovat. Návrh zdravotnické reformy totiž nepočítá s žádnou sankcí v případě, že by lékař poplatky nevybíral.

Ředitelství silnic a dálnic varuje, že možná bude muset uzavřít některé silnice. Informují o tom Hospodářské noviny. Týkalo by se to hlavně hlučných míst s hustým provozem, která nesplňují hygienické normy a na kterých brzy vyprší časově omezené výjimky. Podle platné legislativy musejí silničáři v takových místech uhradit protihluková okna v bytech lidí, kteří sousedí s rušnou komunikací.

To by podle odhadu Ředitelství silnic a dálnic přišlo na víc než 10 miliard korun. Tolik peněz ale firma nemá. ŘSD tvrdí, že náklady na protihluková opatření nemohou hradit jen silničáři a finančně by se měly podílet i obce a lidé, kteří jsou hlukem postiženi.

Čerství absolventi škol už nejsou jednoznačnými outsidery na trhu práce, jako tomu bylo dřív, tvrdí to Právo, které cituje výzkum společnosti LMC. Podle něj firmy v Česku považují absolventy za stále lépe připravené, hlavně pokud jde o jazykovou vybavenost. K tomu podle personalistů přispívají zahraniční studentské stáže.

Zaměstnavatelé, kterých se výzkum ptal, také pozorují stále vyšší podíl absolventů, kteří získávají praxi v oboru už při studiu. Podle výzkumu společnosti LMC jich je téměř jedna třetina.

Marián Vojtek, Anna Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme