MfD: Čeští diplomaté vyjednávají na Seychelách o vydávání zločinců

Na Seychely zamířili čeští diplomaté. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, tématem jednání s tamními úřady je smlouva o vydávání zločinců v souvislosti s kauzou Krejčíř. Zaměstnávání studentů se má podle Hospodářských novin zjednodušit. Lidové noviny informují o tom, že úvěrové společnosti nabízejí půjčky na nové služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Čeští diplomaté od včerejška vyjednávají na Seychelách. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, kvůli případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře tam chtějí co nejrychleji uzavřít smlouvu o vydávání zločinců. Krejčíře zatím chrání před vydáním to, že má seychelské občanství, které si koupil v roce 1996.

Díky smlouvě o vydávání zločinců by české úřady mohly poslat na Seychely část spisu, který se týká nejvážnějšího podezření, že Krejčíř připravoval vraždu celníka. Kdyby důkazy Seychelany přesvědčily, mohli by se pak podle deníku sami rozhodnout a Krejčíře vydat. Sám Krejčíř přípravu vraždy popírá.

Mladá fronta Dnes také píše, že se na Seychely chystají čeští policisté. Ti zase chtějí Krejčíře vyslechnout kvůli únosu jeho otce Lamberta. V této kauze je v Česku podezříván příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka a několik jeho spolupracovníků. Policisté potřebují Krejčíře vyslechnout jako "poškozeného" a také jako svědka.

Jak listu řekl státní zástupce Martin Omelka, na Seychely poslali žádost o právní pomoc, odpověď ale zatím nedostali. Krejčíř se prý výslechu nebrání. Podle mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanky Kosinové se policie zachová podle pokynů státního zástupce. Kromě cesty přichází v úvahu i Krejčířův výslech pomocí telemostu.

ODS připravuje nový návrh zákona o podpoře financování studentů při studiu na vysoké škole, informují Hospodářské noviny. Novinka, která by měla studenty na trhu práce ještě víc zvýhodnit, by se mohla do Sněmovny dostat do dvou měsíců.

Podle návrhu by studenti mohli místo 150 hodin ročně odpracovat 150 hodin měsíčně, aniž by za ně musel zaměstnavatel platit sociální a zdravotní pojištění. To by mělo firmy víc motivovat k tomu, aby studentům práci nabídly. Navíc studentská práce by měla nízké zdanění v nejnižší sazbě - tedy patnáct procent.

Podle poradkyně ministryně školství Simony Weidnerové, která se na přípravě zákona podílí, by studentské brigády byly navázany i na systém sociálních stipendií. Tedy i studentovi z chudé rodiny, který by si příležitostně přivydělával, by se nárok na stipendium nesnižoval.

V obdobné podobě bez návaznosti na sociální stipendia navrhovala ODS zákon o studentských brigádách už loni. Tehdy ale u poslanců neuspěla. Hlavně sociálním demokratům se nelíbilo, že by studenti měli být podporováni víc než jiné skupiny zaměstnanců. Podobný názor budou pravděpodobně zastávat i teď, píše list.

V jiném článku Hospodářské noviny uvádějí, že hranická továrna na obrazovky, která prochází soudním vyrovnáním s věřiteli, se dnes definitivně rozchází se zkrachovalým mateřským koncernem LG.Philips Displays.

Novým vlastníkem továrny se podle zdrojů deníku stane nizozemská developerská firma CTP Invest. Podle informací listu včera ještě finišovala jednání mezi oběma stranami, které nechtěly k transakci uvádět žádné podrobnosti.

Elektrotechnická výroba by měla v objektu pokračovat i po prodeji. Podle mluvčí hranické továrny Zuzany Fojtíkové to bylo jedno z kritérií při výběru kupce. O areál firmy projevilo podle Fojtíkové předběžný zájem padesát investorů, polovina z nich o koupi vážně jednala.

Suma, kterou nový majitel za továrnu zaplatí, dosud není známa. Mohla by se ale pohybovat až v miliardách. Z výtěžku prodeje musí totiž bývalá česká LG.Philips Displays podle zákona o vyrovnání uhradit třicet procent svých dluhů. Ty celkem přesahují sedm miliard korun.

Lidové noviny si všímají, že úvěrové společnosti hledají na českém trhu další příležitosti pro uplatnění svých služeb. Firmy to vítají, protože je pak o jejich produkty větší zájem.

Na splátky si tak už můžeme pořídit třeba nový účes, řidičský průkaz nebo nadstandartní lékařské zákroky. Možnost splácet právě lékařské služby je už teď dostupná ve více než čtyřech stovkách zdravotnických zařízení v celé republice.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme