MfD: Exekutor obstavil majetek armády

Soudní exekutor v září obstavil mnohamiliardový majetek české armády, a to kvůli údajnému dluhu ve výši necelých 5000 korun, píše Mladá fronta Dnes. Podle ní tak vojsko nemůže se svým majetkem hospodařit, prodávat ho, ani převádět nepotřebné nemovitosti na obce. Měsíční ztráty jdou kvůli exekuci do miliónů korun a další škody od srpna vyčíslují obce, které s armádními budovami ve svých plánech počítaly a měly připravenou i jejich rekonstrukci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Na počátku potíží bylo nedorozumění kvůli platbě 1601 korun za kabelový rozvod od Západočeské energetiky. Ta armádu neoprávněně zažalovala a třebaže neuspěla, vojsko mělo zaplatit soudní výlohy 4725 korun. Soud navíc před rokem ztratil i odvolání vojáků, píše Mladá fronta Dnes s tím, že o případu už chce jednat ministryně obrany Vlasta Parkanová s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem.

Vláda přestala tajit drobné výdaje, píší Hospodářské noviny, které se rozhodly vyzkoušet, zda jsou ministři a šéfové vlivných úřadů ochotni zveřejňovat údaje o tom, jak utrácejí státní peníze například za telefon, pracovní večer nebo dárky pro hosty. Za alkohol a cigarety vláda takto za letošek utratila 322 tisíc Kč.

K testu chování vládních úředníků vedly Hospodářské noviny dva případy. Tím prvním byla kauza bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, který dokázal protelefonovat 120 tisíc korun měsíčně. V Británii zase v lednu odstoupil šéf státní auditorského úřadu, na které prasklo, že utrácel statisíce liber za služební lety první třídou a večeře v nejdražších hotelech. Zatímco Němcovo utrácení vyšlo najevo jen náhodou, britský případ byl prý prostší - novináři o informace požádali a bez okolků je dostali.

I české úřady umějí vytvořit internetové stránky připomínající dobrý byznysový portál, píší Hospodářské noviny. Podle výsledků letošního ročníku soutěže Internet effectiveness Award to vypadá, že to dokáží, pokud skutečně potřebují vydělat peníze.

První cenu získal portál kudyznudy.cz, který má hlavně přesvědčit Čechy, aby kvůli dovoleným nejezdili za hranice. Ten za minulý měsíc navštívilo na 81 tisíc internetových uživatelů. I tak se prý ale mají naše úřady ještě co učit, dodávají Hospodářské noviny. Třeba od Estonska, kde proběhly dokonce i on-line parlamentní volby.

V Česku se rychle rozmáhají hodinové hotely, píše Mladá fronta Dnes s tím, že majitelé penzionů a hotelů začaly v poslední době přebudovávat své podniky na azyly pro milence. Prý se jim vyplatí pronajmout jeden pokoj třikrát za den, než se spoléhat na stále nejistější příjezd regulérního hosta, který zůstane přes noc.

Přesná statistika hodinových hotelů u nás neexistuje, ale podle internetové portálu Sexonline se počet těchto zařízení během jednoho roku téměř zdvojnásobil, píše Mladá fronta Dnes. Vstříc klientům prý ale vycházejí i běžené hotely, které milencům nabízejí speciální ceny.

Nové logo pomůže rodičům poznat bezpečné hračky, píší Lidové noviny. Zdravotní nezávadnost hraček na českém trhu má zaručit žluté logo ve tvaru dětského kousátka a s nápisem Bezpečné hračky. Zájem o bezpečnost hraček rozpoutaly problémy hračkářského gigantu Mattel, jehož zboží vyráběné v Číně několikrát neprošlo kontrolami a muselo být staženo z trhu.

Velkou výhodou značky Bezpečné hračky je dlouhodobé testování kvality. Značka byla podle Lidových noviny navíc ve čtvrtek zařazena i do programu Česká kvalita, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně, který značku Bezpečné hračky vydává, prozatím licenci vydal 12 výrobcům. To znamená, že na trhu jsou zhruba tři stovky certifikovaných hraček.

V pátrání po Františku Procházkovi, který je obviněný z krádeže více než půl miliardy korun, pomáhá i speciální počítačový program Analyst, píší Lidové noviny. Kriminalisté ze speciálního týmu, který má zloděje najít, tak mají dokonalý přehled o tom, s kým si obviněný za poslední půlrok telefonoval a posílal textové zprávy.

Představa, že by policisté mohli ručně porovnávat všechna telefonní čísla a zkoumat, jak často si s kým obviněný Procházka volal, je podle Lidových novin mylná. V třídění dat policii pomáhá právě program Analyst, který je schopen vykreslit vztahy mezi jednotlivými čísly a zjistí další informace z registrů, do který má policie přístup. Policie tak získá další údaje o lidech, kteří se za telefonními čísly skrývají.

Brněnští strážníci často úspěšně pátrají po osobě blízké, píše Právo. Městská policie se tam totiž rozhodla, že zatočí s fíglem s osobou blízkou, díky kterému se řadě řidičů daří vyhnout se pokutě nebo trestným bodům. Strážníky to sice stojí více času a úsilí, ale prý slaví úspěchy.

Městská policie v Brně se podle Práva rozhodla využívat záznamu z městských kamer, které usvědčují řidiče například při špatném parkování. Institutu osoby blízké ale využívají řidiči nejvíc při rychlé jízdě, které je zaznamenáno na fotografii. Strážnici se proto prý snaží zastavit řidiče hned po přestupku.

Mezi stovkou literárních děl, která mají být přeložena do arabštiny, je i česká kniha. Hospodářské noviny ale upozorňují na menší problém - údajný český spisovatel je ve skutečnosti Polák. Tvůrci projektu Kalima, jehož cílem je díla přeložit, totiž zařadili spisovatele Czeslava Milosze do škatulky "česká literatura". Podle novin Arabům státy jako Československo, Polsko nebo Jugoslávie prostě občas splývají.

Marián Vojtek, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme