MfD: Exministryně Kopicová údajně zvýhodnila fond, který vede

Na střet zájmů, ve kterém má být poradkyně předsedy vlády Miroslava Kopicová, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Kopicová ale nařčení v rozhovoru pro Právo odmítá. Hospodářské noviny přinášejí informace, které získaly z návrhu novely zákona o penzijním připojištění. Teplá zima přinesla výdělky kurýrním službám, píší Lidové noviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Poradkyně premiéra Miroslava Kopicová má podle Mladé fronty Dnes vážný problém - střet zájmů. V době, kdy šéfovala resortu školství, vyplatilo její ministerstvo na základě tajné dohody více než dva miliony korun Národnímu vzdělávacímu fondu.

Tam Kopicová dříve pracovala a nyní je znovu jeho ředitelkou. Fond pod vedením Kopicové spravoval od roku 1996 evropský program Leonardo da Vinci, v jehož rámci jezdí čeští studenti na stáže do zahraničí.

Jak ale Mladá fronta Dnes připomíná, v roce 2005 se ministerstvo pod vedením Petry Buzkové rozhodlo kvůli vysokým cenám spolupráci s fondem přerušit. Svěřilo program Leonardo vlastní instituci - Centru pro studium vysokého školství. Dva miliony si pak Kopicová pro svůj fond vyplatila z postu ministryně, který zastávala čtyři měsíce v době první Topolánkovy vlády.

Exministryně Miroslava Kopicová v rozhovoru pro Právo spekulace o střetu zájmů rozhodně odmítá. Podle ní šlo o účetní vyrovnání za činnosti vykonané v roce 2005. Kopicová údajně jen napravovala špatnou práci resortu z doby, kdy ho vedla Petra Buzková. Dnes chce Kopicová celou věc vysvětlit na tiskové konferenci.

Přes sedm procent Čechů dalo úplatek policistovi, aby přimhouřil oko nad tím, že porušili zákon. Jak ukázal průzkum pro Mladou frontu Dnes, jako úplatek stačila většinou částka do pěti set korun, ale třeba i výslužka ze zabijačky. Nejvíce úplatní jsou podle průzkumu dopravní policisté.

Jan Brázda, který policii dočasně řídí, své podřízené brání. Podle něj jde někdy jen o historky, které kolují mezi lidmi. Zároveň tvrdí, že první krok při uplácení udělají většinou řidiči. Žádný plán, jak korupci u policie řešit, ale Brázda nemá.

Mladé frontě Dnes pouze řekl, že policejní prezidium školí jednotlivé obvodní velitele, aby si lépe všímali svých podřízených. A pokud zjistí, že si žijí nad poměry, měl by prověřit původ jejich peněz.

Klienti penzijních fondů přijdou až o 4 miliardy korun. Přes 3,5 milionu lidí, kteří si spoří na penzi, by mělo zaplatit za oddělení uspořených peněz od výnosů z fond. Fondy tak chtějí získat peníze, jež dluží firmám, které pro ně sháněly nové klienty. Hospodářské noviny to zjistily z návrhu novely zákona o penzijním připojištění, kterou vypracovala Asociace penzijních fondů.

Stát má několik možností, jak náklady zákazníkům naúčtovat. Nejpravděpodobnější je, že několik let od přijetí novely budou fondy svým klientům strhávat část výnosů, patrně půl procenta ročně.

Penzijní fondy argumentují tím, že podle zákona nesmějí vybírat žádné poplatky. Na rozdíl od většiny podílových fondů, které účtují svým klientům vstupní poplatky nebo poplatky za správu peněz.

A právě z těchto peněz pak platí provize za nově získané klienty. Jak vysvětlují Hospodářské noviny, kromě zprůhlednění trhu se od novely očekává, že klesnou náklady na získání nových zákazníků. Fondy už totiž nebudou moci provize platit z výnosů svých zákazníků. Jejich peníze budou napříště oddělené.

Podle deníku Právo začíná hlavní pytlácká sezóna. Cílem se stávají vzácné druhy zvířat - rysi, vlci, vydry nebo draví ptáci. Policie sice tvrdí, že počet útoků pytláků v posledních letech trvale klesá, zároveň ale roste jejich organizovanost - dosahuje až mafiánské úrovně.

Gangy mají špičkové zbraně, výkonná terénní auta a kvalitními vysílačky. Policie se škodovkami pak proti nim v lesním terénu nemá šanci. Navíc: módním hitem pytláků jsou kuše -střílejí přesně a přitom potichu a odpadá tak nebezpečí, že by jim někdo balisticky dokázal střelbu z konkrétní pušky.

Lidové noviny konstatují, že teplá zima přála kurýrním službám. Nejvíce zásilek se doručuje v prosinci, kdy firmy posílají dárky svým obchodním partnerům. Dalším silným měsícem je květen, naopak nejméně práce mají kurýři v březnu, kdy se platí daně.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme