MfD: Finanční úřady nestíhají vracet peníze manželům, kteří podali společné daňové přiznání
Finančním úřadům se krátí lhůta na vrácení daně ze společného zdanění manželů. Jak ale zjistila Mladá fronta Dnes, někteří lidé na peníze stále čekají. Podle Práva řidič Pražského hradu bude nejspíš muset uhradit ukradené služební auto. Mateřské školky se ještě nedávno slučovaly, teď mají své kapacity často vyčerpané - všímají si Hospodářské noviny. Lidové noviny informují o tom, že Praha zavede mýtné zřejmě od roku 2010.
Až několik tisíc korun dostávají letos poprvé manželé ze zaplacených daní od berních úřadů zpět, pokud podali daňové přiznání společně. Jak upozorňuje Mladá fronta Dnes, peníze se vracejí už od začátku dubna, ale i když mají úřady na jejich zaslání už jen pár dní, někteří na ně stále čekají. Finanční úředníci na svou obranu tvrdí, že žádosti postupně zpracovávají, ale je jich mnoho.
Za zdržení prý mohou také chyby, kterých se manželé dopustili při vyplňování formulářů. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by měli lidé, u jejichž žádosti se nevyskytnou žádné problémy, dostat peníze na přelomu dubna a května. Lhůta, do které mají být peníze vráceny, přitom uplyne už v úterý 2. května, doplňuje Mladá fronta Dnes.
Řidiči Pražského hradu, který si minulý týden nechal ukrást služební vůz Škoda Superb, hrozí, že bude muset vzniklou škodu uhradit. Jak dodává dnešní Právo, luxusní auto stojí průměrně kolem tři čtvrtě miliónu korun. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka nejsou vozy pojištěny a řidiči za ně nesou plnou odpovědnost. V případě muže, kterému bylo auto nedávno ukradeno, bude prý záležet na výsledku vyšetřování.
Někteří zaměstnanci Hradu se podle Hájka pojišťují sami. Také na ministerstvu zahraničí přebírají řidiči za auta hmotnou odpovědnost, takže většina z nich si podle listu zařídila havarijní pojištění. V případě, že by jim někdo vůz odcizil nebo došlo k havárii, kterou by zavinili, museli by celou škodu uhradit. Naopak ministerstvo vnitra nebo financí má všechna auta proti krádeži pojištěna, doplňuje dnešní Právo.
Ještě nedávno se mateřské školky rušily pro nedostatek dětí, dnes je jejich kapacita naprosto vyčerpaná. Podle Hospodářských novin je například pro obce ve Středočeském kraji problém hlavně stěhování rodin za prací a výhodnějším bydlením. Musí totiž s předstihem počítat s větším počtem míst pro předškoláky.
V jiných krajích jsou v současnosti školky poloprázdné. Obce ale musí vzít v úvahu blížící se vyšší porodnost v příštích letech. Problémy jsou na okrajích Prahy, na Kladensku a Kolínsku. Tam například radnice počítá s tím, že nová automobilka v budoucnu přiláká až 2 000 lidí. Oproti dřívějšímu slučování tak dnes musejí v některých městech školky znovu stavět, konstatují Hospodářské noviny.
Za pět let by mohlo centrem Prahy projíždět až o třetinu méně aut než dnes, píší Lidové noviny. Praha je podle listu připravená zavést od roku 2010 mýtné, které by omezilo a zpoplatnilo vjezd automobilů do centra. Pilotní projekt magistrát spustí už za dva nebo tři roky. Hustota provozu je navíc i podle zástupců města neúnosná. Dopravní zácpy jsou nejčastější na severojižní magistrále, Barrandovském mostě, Jižní spojce nebo v ulici Milady Horákové.
Masivní rozvoj dopravy nastal v posledních 15 letech. Zatímco v roce 1990 bylo v metropoli registrováno více než 300 000 aut, vloni už to byl skoro dvojnásobek. Zavedení mýtného má pomoci regulovat počet jízd v centru. Jeho poplatku zatím ještě není stanovena. Podle náměstka primátora Jana Bürgermeistera ale musí být taková, aby lidi od jízdy do centra autem spolehlivě odradila, uzavírají Lidové noviny.