MfD: Jiří Paroubek představí prezidentského kandidáta v říjnu

Podle Mladé fronty Dnes skrývá šéf sociální demokracie Jiří Paroubek eso v rukávu. Má jím být jméno dosud tajeného kandidáta na prezidenta. Jména vědce Václava Pačese či diplomata Jiřího Dienstbiera, o nichž doposud politici mluvili, jsou prý jen bubliny. Paroubek chce skutečného soupeře Václava Klause představit s velkou pompou až v říjnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Mladé frontě Dnes záměr popsal člen nejužšího vedení ČSSD následovně: "Předseda tím sleduje dva cíle. Jednak chce, aby oznámení bylo pecka. Jednak co nejpozdějším zveřejněním zabrání tomu, aby se šťouralo v soukromí a minulosti kandidáta."

Existenci takového plánu potvrzuje i místopředseda strany Milan Urban, když říká: "Samozřejmě uvažujeme o člověku velkého formátu, ale on zatím nestojí o publicitu. Jeho jméno má břinknout. Hledali jsme těžkou váhu, aby prezidentská volba byla vyrovnaná."

Tajený adept může být typově někdo jako bývalý šéf centrální banky a krátce i premiér Josef Tošovský. Jako bývalý člen KSČ by mohl získat hlasy komunistů, coby polistopadový spojenec Václava Havla je zase přijatelný pro ČSSD, lidovce či zelené, spekuluje Mladá fronta Dnes.

Vláda chce od ledna zrušit zhruba polovinu ze současného počtu programů podpory bydlení, které jsou financovány ze Státního fondu rozvoje bydlení. Podle deníku Právo to vyplývá z návrhu rozpočtu fondu na příští rok, který ministři ve středu schválili. Návrh musí ještě odsouhlasit Sněmovna.

Vláda nepočítá ani s poskytováním úvěrů obcím na opravy obecního i soukromého bytového fondu a hodlá zrušit také dotace a výhodné úvěry na novou družstevní výstavbu. Zachován má být naopak program Panel, kterým stát dotuje úroky z komerčních úvěrů na opravy a zateplení panelových domů. Státní fond rozvoje bydlení má nadále poskytovat také až třísettisícové úvěry pro mladé lidi na pořízení vlastního bytu nebo domu - na tyto půjčky návrh rozpočtu vyčlenil na příští rok 1,5 miliardy korun, píše Právo.

Tak jako i jiné deníky se zabývají Hospodářské noviny včerejším schvalováním rozpočtu vládou. Ministři sice původně požadovali pro své resorty na příští rok o 56 miliard korun více, než jim povolila vláda, přesto však pro plán státních financí na rok 2008 zvedli ruku jednomyslně. Mimo jiné tak schválili masové investice do dopravních staveb.

Státní rozpočet počítá s tím, že z Bruselu by do státní pokladny mělo přijít 76 miliard korun, opačným směrem, tedy z Prahy do Bruselu, odteče třicet miliard. Jak řekl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek: "Budeme tedy dvojnásobně přijímat, než odvádět."

Zaměstnancům státních úřadů vzrostou platy nejspíš více, než jim vláda původně slibovala. Z návrhu rozpočtu na příští rok, který ministři ve středu schválili, podle Mladé fronty Dnes vyplývá, že platy v průměru porostou o 3,1 procenta. Kabinet přitom v dubnu rozhodl, že platy vzrostou jen o 1,5 procenta.

Vláda se údajně domluvila především na větším růstu mezd úředníků na ministerstvech, která se chystají přijmout asi 1000 nových úředníků na práci spojenou s předsednictvím Česka v Evropské unii. Peníze na jejich platy má prý asi z 80 procent dodat Evropské unie.

Jak uvádí Mladá fronta Dnes, ministerstva a úřady se navíc rozhodly propustit příští rok jen 3200 lidí z celkového půl miliónu. Kdyby chtěly splnit cíle vlády a snížit počty zaměstnanců o tři procenta, muselo by úřady opustit čtyřikrát více lidí, upozorňuje list.

Podle Hospodářských novin chce Česko vymýtit sázky na internetu. V návrhu zákona ministerstva financí, který má list k dispozici, k tomu mají sloužit tři zásadní kroky - trest pro banky, které převedou peníze na účet nepovolené sázkové společnosti, zákaz reklamy těchto firem, a hlavně zákaz internetového sázení jako takového.

Z původního "ostrého návrhu" však už vypadávají první "ostrá opatření". Stop převodu peněz na účty internetových sázkových kanceláří, po kterém volají třeba zástupci Sazky, připomínkovým řízením na ministerstvu neprošel, informují Hospodářské noviny.

Lidové noviny věnují prostor zřízení tzv. protikorupční linky. Ta začíná, kvůli technickým problémům, fungovat s více než půlročním zpožděním. Bylo totiž potřeba vydat zvláštní vyhlášku, která by provozování třímístného telefonního čísla 199 povolovala.

Na speciální telefonní linku by měli lidé hlásit podezření na korupci. Pracovníci linky, které tvoří především studenti vyšších ročníků právnických fakult budou volajícím radit, jak sepsat žalobu či trestní oznámení.

Česká ambasáda v Hanoji čelí obviněním z korupce, uvádí titulní strana deníku Právo. Na českém zastupitelství v Hanoji je dusná atmosféra. Vietnamců žádajících o dlouhodobý pobyt u nás přibývá. Někteří si stěžují na nedůstojné podmínky a úplatkářství. Ministerstvo zahraničních věcí to pokládá za nátlakovou kampaň, aby ambasáda ustoupila z platných úředních postupů.

Nejdůležitějším úřadem v procesu udělování dlouhodobých víz je české velvyslanectví v Hanoji, které vypadá jako obležená pevnost. Čekají před ním zástupy lidí a dějí se tam nepravosti. Celkem desetkrát už úřad poslal vietnamským orgánům nóty o řešení bezpečnostní situace.

Podle deníku Právo se ale množí i stížnosti druhé strany, a to na korupci úředníků ambasády v Hanoji. Tvrdá obvinění padají třeba v komentářích na internetových stránkách Klub Hanoi. "Berou nejen Vietnamci, ale i Češi. Platilo to za všech velvyslanců a v posledních dvou letech dokonce snad ještě víc než předtím," píše se tam například.

V Česku zatím neexistuje předpis, který by je ochránil před nedobrovolným kouřením, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Pasivní kouření přitom může skončit rakovinou. Jak informuje list, komplikuje se i příprava zákona, který by nutil majitele restaurací stavebně oddělit prostory pro kuřáky. Není jasné, jestli zákon dostane v parlamentu podporu.

Může se také stát, pokračuje Mladá fronta Dnes, že zatímco čeští zákonodárci protahují diskusi, přijde z Bruselu norma, která zakáže kouření v celé Unii. Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu vydal doporučení, aby do dvou let zmizely zapálené cigarety ze všech stravovacích zařízení v Unii.

Doporučení je sice nezávazné, odborníci ho ale považují za zásadní moment. Je totiž potvrzením, že o protikuřácký zákon už usilují dvě důležité unijní instituce. Vedle Evropské komise je to nově i parlament. Podle pozorovatelů je jen otázkou času, kdy komise normu navrhne.

Marián Vojtek, Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme