MfD: Kapesné pro Krejčíře zabaveno

Policie zajistila na českých účtech téměř 30 milionů korun, které, jak píše Mladá fronta Dnes, měly skončit u Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice. V Krejčířově případu jde zatím o největší finanční "úlovek".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Dosud se dařilo zabavovat částky v řádech milionů korun, které si uprchlý podnikatel nechával z Česka tajně posílat. Bezmála 30 milionů korun posílala ze svého účtu z Česka Krejčířova matka Naděžda, která je majitelkou prosperující Tiskárny v Českém Těšíně. Mladé frontě DNES Krejčíř řekl: "Nechápu, proč to udělali. Jsou to peníze mé matky, která není z ničeho obviněna. Máti má peníze z dividend. Jsou to zdaněné peníze."

Deník Právo se na své titulní straně vrací k situaci, která nastala mezi občanskými demokraty kvůli reformě veřejných financí. Titulek listu hlásá: Tlustý dal Topolánkovi nůž na krk. Exministr financí Vlastimil Tlustý totiž včera zopakoval, že vládní balík reforem v předložené podobě nepodpoří, protože podle něj většině lidí nepřinese snížení daní.

Vlastimil Tlustý spočítal, že daně se sice příští rok mírně sníží, ale v roce 2009 dvěma třetinám poplatníků zase zvýší. Vinu za to podle Práva klade špatně připravenému komplexnímu pozměňovacímu návrhu daňové reformy. Poslanec Tlustý včera marně celý den čekal na schůzku s premiérem Mirkem Topolánkem.

Ministerský předseda Topolánek v rozhovoru pro Právo, jehož celé znění vyjde v listu zítra, na adresu Tlustého a jeho politických přátel prohlásil: "Jako předseda ODS musím říct, že ten jeho krok je hodně nezodpovědný. Vytváří dojem, že v ODS existují dva různé názory na reformu. To pravda není, protože Vlastimil Tlustý a jeho případní podporovatelé jsou izolováni nejenom v klubu, ale i fakticky v ODS."

Téma rozebírají také Lidové noviny, které oslovily analytiky kvůli dopadu reformy a návrhům úprav poslance Vlastimila Tlustého. Analytici nepovažují výrazné snižovaní daňových sazeb bez současného výrazného snížení výdajových složek za racionální přístup. List cituje analytika Patria Finance, Davida Marka: "To, co navrhoval pan Tlustý, by nemuselo být únosné pro státní pokladnu."

Spory mezi Československou obchodní bankou a státem se opět vyostřily, dočtete se v Hospodářských novinách. Tentokrát postihly neshody i ty, kdo s nimi nemají vůbec nic společného: firmy, které po celé zemi budují protipovodňové zábrany. Ministerstvo financí zrušilo výběrové řízení na finančního manažera pro správu více než 15 miliard korun od Evropské investiční banky a státu, které byly určeny na protipovodňová opatření. Vítězem tendru se v květnu stala právě ČSOB. Zrušení tendru dostalo do potíží jak investory, kterými jsou jednotlivá povodí, tak i firmy, které pro ně pracují.

Plyn pro domácnosti od ledna zdraží až o 10 %, dočtete se v deníku Právo. Kvůli vysokým cenám ropy, na které jsou ceny zemního plynu vázány, zdraží plyn nejprve od října v řádu několika procent, od ledna pak znovu až o deset procent.

Cena plynu v České republice je zhruba stejná jako v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. Přes růst cen si plyn podle listu pořizují noví zákazníci. Za loňský rok to bylo asi 18 tisíc domácností, letos je očekáván ještě vyšší nárůst. Důvodem je prý komfort i ekologická a také to, že ceny plynu rostou méně než u jiných komodit, třeba elektřiny, uhlí či dřeva.

Bývalý unionistický ministr informatiky Vladimír Mlynář byl včera jmenován externím poradcem lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska. Podle informací deníku Právo by měl pracovat na poloviční úvazek a ministrovi radit při analýze zákonů v meziresortním připomínkovém řízení.

Ze strany Kalouska je to odvážné gesto, píše list, pražský městský soud totiž letos v lednu vyměřil Mlynářovi trest pět a půl roku vězení za napomáhání k trestnému činu zneužívání informací v obchodním styku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. A to kvůli založení společnosti Testcom servis, které svěřil portál veřejné správy. Mlynář se odvolal a svou vinu rozhodně odmítá.

Pražská burza zažila infarktový den. Hospodářské noviny se vracejí k největšímu propadu - ceny českých akcií se zřítily za posledních patnáct měsíců. Během jediného dne se hodnota akcií českých firem snížila celkem téměř o sto miliard korun. Akcie v Praze padaly kvůli měsíc trvající hypoteční krizi ve Spojených státech, která se stále prohlubuje a zasahuje i evropské banky. Mnoho z nich totiž americkým hypotečním firmám půjčilo.

Včera se navíc objevila zpráva, že největší prodejce hypoték v Countrywide Financial by mohl vyhlásit bankrot. To rozpoutalo další vlnu paniky. Krize paradoxně nahrává kurzu koruny. Investoři se totiž zbavují eur a hledají pro své peníze bezpečnější měnu. Včera tak koruna k euru výrazně posílila na 27,50 za euro. To se čekalo až koncem roku, píší Hospodářské noviny.

Mladá fronta Dnes píše na své titulní straně, že slavný Semafor byl prolezlý donašeči. Dokumenty, které list prozkoumal v archivech, svědčí o tom, že Státní bezpečnost měla v divadle považovaném mnohými za "oázu svobody" celou síť spolupracovníků. Navzájem tam na sebe donášeli nejbližší kolegové.

Státní bezpečnost slavila ve svobodomyslném Semaforu takové úspěchy i proto, že tu proti sobě stály tři konkurenční skupiny, které soupeřily o vliv v divadle. Nejstarší vedl zakladatel divadla Jiří Suchý, druhou Miloslav Šimek a třetí Josef Dvořák. Více se dočtete v Mladé Frontě Dnes.

Komentář Lidových novin se zamýšlí nad postupem Rady České televize. Kdo ve středu četl noviny a potom i zpravodajské weby, musel mít trošku zmatek v tom, jaké vyhlídky má vlastně generální ředitel České televize Jiří Janeček. Zatímco nejprve se spekulovalo o ředitelově odvolání, později byl naopak chválen.

Autor komentáře věří, že stejný guláš jako čtenáři v tom mají i někteří členové Rady České televize. Vždyť třeba Petr Uhl stačil od letošního ledna několikrát radikálně změnit názor na milicionářskou minulost bývalého vrchního a programového, dnes finančního ředitele ČT Františka Lamberta. Radní Dobromil Dvořák zase v době, kdy Lambertova kauza eskalovala a všichni radním nadávali, že Janečka neodvolali nebo se o to ani nepokusili, špital novinářům přihlížejícím jednání, že se zasadí, aby Janeček přišel alespoň o část platu.

Rada totiž schválila hospodaření České televize a s ním také půlmiliónovou odměnu jejímu generálnímu řediteli Jiřímu Janečkovi. V komentáři Lidových novin se dočteme: ač se mi to může nelíbit, protože Janeček měl rozhodně za úlet s Lambertem pykat mnohem víc, musím se znovu televizní rady zastat, protože nic než odhlasování mimořádné prémie udělat nemohla. Jestliže totiž už dřív Janečkovi schválila manažerskou smlouvu, jejíž součástí jsou prémie přesně stanovené hospodářskými výsledky ČT, může se třeba Petr Uhl postavit na hlavu, ale takovou prémii prostě vyplatit musí.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme