MfD: KDU-ČSL nebude v antiklausovské opozici
Mladá fronta Dnes se opět vrací ke hře o kandidáta na prezidenta republiky pro volbu v příštím roce. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek podle listu vůbec poprvé naprosto jasně řekl, že lidovci nebudou v žádné antiklausovské opozici. Odpůrci současného prezidenta Václava Klause tedy nemohou počítat se všemi hlasy poslanců a senátorů KDU-ČSL.
Jak pokračuje Mladá fronta Dnes, Jiří Čunek ve čtvrtek připustil, že mezi lidoveckými zákonodárci je jich několik, kteří už nyní říkají, že budou volit Klause. Veřejně se k podpoře Václava Klause zatím přiznal jen ministr financí Miroslav Kalousek - a ten má ve straně velký vliv.
Lidovci mají celkem 24 hlasů v obou komorách parlamentu a z nich zhruba polovina by se podle listu dala označit za sympatizanty předsedy Čunka, který se stále ještě pokouší hledat hlasy pro vhodného kandidáta proti Klausovi. Druhá polovina dá spíše na Kalouska.
Největší tuzemská loterijní firma Sazka míří na Ukrajinu, zjistily Hospodářské noviny. Společnost se dohodla na spolupráci s Ukrajinskou národní loterií, a je tak po Tipsportu druhou českou sázkovou společností, která expanduje do zahraničí. Ukrajinský trh je pětkrát větší než ten český, podle odborníků je ale otázkou, jaký bude o produkty Sazky v této východoevropské zemi zájem.
Podle odborníka na marketing Štěpána Woldeho, kterého citují Hospodářské noviny, se na Ukrajině ukáže skutečná pozice Sazky, která prý v Česku dost těží ze své minulosti. Velkou výhodou je podle Woldeho strategický místní partner: Ukrajinská národní loterie nemá sice monopolní postavení, je ale jedním z nejdůležitějších hráčů tamního trhu.
Noviny informují o tom, že v Česku se narodilo nejvíce dětí od roku 1994. Například deník Právo uvádí, že v prvním pololetí letošního přišlo na svět 56 tisíc dětí a přirozený přírůstek dosáhl 4 a půl tisíce osob. Mladá fronta Dnes v této souvislosti upozorňuje na známý problém: nedostatek míst v porodnicích.
Reportérka listu - v přestrojení - vyzkoušela na vlastní kůži, jak těžké najít místo pět týdnů před porodem. To je termín, kdy gynekolog obvykle posílá ženu do porodnice, která pak přebírá péči o ni. V největších ústavech se údajně vedou pořadníky, mimo které se nové rodičky nepřijímají.
V podolském Ústavu pro péči o matku a dítě je podle jeho ředitele Jaroslava Feyreisla dobré zaregistrovat se k porodu už v sedmém nebo osmém týdnu těhotenství. Potíže vzniklé velkým počtem dětí mají podle Mladé fronty Dnes i mimopražské porodnice, nechtějí ale zvyšovat kapacity, protože se bojí, že populační exploze za pár let pomine.
Hospodářské noviny upozorňují na to, že byrokracie je v podnikání stále velkým problémem. Český podnikatel potřebuje průměrně 40 dní na to, aby vyběhal potřebná povolení a mohl rozjet byznys. V Polsku na to potřebuje měsíc, na Slovensku tři týdny a v Austrálii dva dny, cituje list údaje společnosti Doing Business.
Analýza o byrokracii, kterou si nechal zpracovat Úřad vlády, potvrzuje, že ročně přijde administrativa podnikatele na více než 86 miliard korun. Spousta hlášení je podle Hospodářských novin zbytečných a některá jsou tak neuvěřitelné, že vedly list k vyhlášení akce "Absurdita roku".
Přebujelou byrokracií se chce zabývat vláda, do roku 2010 by se měla administrativní zátěž firem snížit o pětinu. Ovšem tento chválihodný cíl už teď nabírá zpoždění, více v Hospodářských novinách.
Začalo vinobraní a vinaři očekávají dobrý ročník, konstatují Lidové noviny. Hrozny totiž obsahují hodně cukru a jsou uzrálé dříve než jindy. Vinaři se radují a tvrdí, že letošní ročník bude možné označit za vynikající nebo velmi dobrý. Odborníci jsou ale zatím opatrní, protože většina hroznů zatím zůstává na vinohradech a jejich budoucnost stále ještě závisí na počasí.
Dosavadní charakter počasí ale prý slibuje vytvoření příjemných aromatických látek. Milovníci vína mohli zatím ochutnat jen burčák, první vína budou k mání až na svátek svatého Martina v listopadu, uvádí Lidové noviny.