MfD: Na ministerstvu obrany řádil organizovaný zločin

Za bývalého ministra obrany Karla Kühnla prý řádila na ministerstvu mafie. Podle policie jde o vůbec nejzávažnější případ organizovaného zločinu státních úředníků a podnikatelů, který kdy řešila. Píše se o tom v Mladé frontě Dnes. Úředníci prý přihrávali spřízněným firmám kontrakty a brali za to statisícové a milionové provize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čeští vojáci | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Můžeme si dovolit všechno - asi to si podle policistů mysleli někteří úředníci na ministerstvu a podnikatelé ze spřátelených firem. Fungovalo tam prý třeba speciální losovací zařízení, do kterého se vložily obálky s nabídkami firem. Kriminalisté v něm objevili magnety, které zajistily, že to vyhrála dohodnutá firma. Ty konkurenční s podobnými metodami prý souhlasily a za peníze dělaly křoví.

Pokud se to nějakému úředníkovi nezdálo, čekala ho výpověď. Krylo se to prý stavbami při rekonstrukcích starých kasáren. Neopravovalo se to, co bylo potřeba, ale to, na čem firmy a úředníci vydělávali. Jde prý třeba o novou armádní kotelnu v jihočeském Jindřichově Hradci. Město si ve stejné době postavilo svou vlastní, která by mohla dodávat teplo i kasárnám.

Mafiánské prsty měly sahat tak daleko, že skupina měla dokonce zprávy o vyšetřování vojenské rozvědky, která na odhalení korupce pracovala. Z řízení mafie je podezřelý bývalý nejbližší spolupracovník tehdejšího ministra obrany Karla Kühnla Václav Regner. Na ministerstvu rozhodoval o miliardových investicích. Nebyl k zastižení, ale před časem v České televizi řekl, že mají redaktoři mylné informace.

Bývalý ministr Kühnl uvedl, že jako státní úředník si záležitost nemůže dovolit komentovat. Je teď totiž velvyslancem v Chorvatsku. Kriminalisté tvrdí, že z hlediska trestního práva je bezúhonný, ale jako ministr a vrcholný manažer totálně selhal. V celé kauze už policie celkem obvinila 35 lidí a brzo ji chce uzavřít. Údajným korupčníkům hrozí mnohaleté tresty vězení. Ale není to první spojení ministerstva obrany s korupcí. Před dvěma lety zadržela policie ředitele odboru infrastruktury Miroslava Beňa, když přebíral milionový úplatek od firmy Trade Fides, která střežila sklady s municí.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme