MfD: Nový jízdní řád způsobil kolaps na kolejích

Na kolejích se tvoří zácpy jako na dálnici D 1, píše Mladá fronta Dnes. Na vině je nový jízdní řád Českých drah. Jeho tvůrci podle deníku podcenili důsledky rekonstrukcí hlavních tratí v Praze. Řada vlaků, které jedou z pražského hlavního nádraží na Moravu, Slovensko či do Polska, odjíždějí z výchozí stanice o více než hodinu později. Zpoždění, které vznikne v Praze se pak lavinovitě šíří, uvádí Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Na pražském hlavním nádraží začíná rozsáhlá rekonstrukce. Stává se, že pro všechny vlaky se v potřebnou dobu nenajde dostatek volných nástupišť, vysvětluje Mladá fronta Dnes a pokračuje: Cestující, které zpoždění postihne, nemají prakticky žádný nárok na odškodné. Mohou nanejvýš vrátit jízdenku před tím, než vlak vyjede. Pokud ale cestu uskuteční, žádné peníze jim už dráhy nevrátí, dodává Mladá fronta Dnes.

Transportéry Pandur mají druhou šanci, informuje hlavní titulek Hospodářských novin. Armádní zakázku desetiletí vláda v úterý zrušila. Podle informací listu by se ale obchod - byť menší a za jiných podmínek - mohl nakonec uskutečnit. Kabinet chce chyb na straně Steyru využít k tomu, aby se vyvlékl z povinnosti koupit celé dvě stovky vozidel. Tolik jich armáda nepotřebuje, uvádějí Hospodářské noviny.

Jednání se Steyerem začnou už dnes. Taktika české strany se bude točit především kolem sankcí, které by měla firma státu za nedodržení smlouvy zaplatit. V rámci smlouvy má ale kabinet pro výraznou změnu podmínek jen úzký manévrovací prostor. Riskuje totiž, že obchod okamžitě napadnou další neúspěšní uchazeči o zakázku. Finská Patria už svůj zájem dala najevo, uzavírají Hospodářské noviny.

Deník Právo si všímá dalšího aspektu sociální reformy: Jen pár minut může na přelomu starého a nového roku připravit nastávající maminku o téměř pět tisíc korun. Od 1. ledna se totiž výrazně mění výše porodného. Porodníci tak nevylučují, že na přelomu roku budou pod tlakem rodiček, které budou chtít porodit ještě letos. Většinou se ale dohodli, že porod uměle vyvolávat nebudou, zjistilo Právo.

Okamžik narození není přesně definován. Drtivá většina porodnic ho bere za moment, kdy tělo dítěte opustí tělo matky. Jiní lékaři ale za dobu porodu považují chvíli, kdy je hlavička dítěte venku z těla rodičky, uvádí Právo a dodává, že rodičky od Nového roku čeká i placení za den v porodnici. 60 korun zaplatí za sebe i za nově narozené dítě.

Lidové noviny se zaměřily na nemocenskou. Připomínají, že od 1. ledna nedostane pacient za první tři dny nemoci ani korunu. Dávka, kterou bude stát vyplácet od čtvrtého dne nemoci, bude nižší než doposud. Stát se tak chce bránit proti těm, kteří nemocenskou zneužívali. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase - kterého Lidové noviny citují - se ukazuje, že právě nemocenská je nejvíc zneužívaná sociální dávka.

Marián Vojtek, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme