MfD: Policie zadržela dva Čechy, údajně s penězi pro Radovana Krejčíře

Česká tajná služba se podílela na zatčení dvou Čechů. Podle zjištění Mladé fronty Dnes, měli uprchlému podnikateli Radovanu Krejčířovi předat v přepočtu asi šest miliónů korun. Náklady na osmnáct arbitráží, které Česká republika vedla od roku 1999, překročily miliardu korun, píší Lidové noviny. Finančník Zdeněk Bakala chce podle Hospodářských novin investovat do týdeníku Respekt. Právo se věnuje případu invalidního důchodce Oldřicha Doskočila z Plzně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Rozvědka, která tajně operuje v zahraničí, se snaží co nejvíc znepříjemnit život Radovanu Křejčířovi, uvádí Mladá fronta Dnes. Česká tajná služba se ve spolupráci s německou a rakouskou policií podílela na zatčení dvou Čechů, kteří vyváželi do ciziny v přepočtu celkem asi šest miliónů korun.

Rozvědka je podle listu přesvědčena, že peníze měly sloužit uprchlému podnikateli nebo některým jeho spolupracovníkům, kteří s ním žijí na Seychelách. Policie oba muže vyšetřuje na svobodě pro podezření z praní špinavých peněz. Deník zjistil, že jedním ze zatčených byl Miloš Moravec, který se ještě minulý rok staral v Černošicích u Prahy o luxusní Krejčířovu vilu. Druhým zadrženým je podnikatel z Moravy Josef Valenta, který je dobrým známým Krejčíře.

Rozvědka nechce svůj podíl na akcích přiznat. Mladá fronta Dnes má informace o těchto aktivitách ze dvou nezávislých zdrojů. Šéf rozvědky Karel Randák ale už před dvěma týdny připustil, že na kauze Krejčíř pracují na základě přímého pokynu vlády. Krejčíř popírá, že by chtěl zadržené Čechy využít jako kurýry.

Arbitrážní řízení je sice ve srovnání s praxí českých soudů rychlejší a efektivnější, ale stojí i mnohem víc peněz, konstatují Lidové noviny. Náklady na osmnáct arbitráží, které Česko vedlo od roku 1999, překročily jednu miliardu korun, potvrdila listu mluvčí ministerstva financí. Většinu z této sumy ale tvoří náklady na pouhé dvě nejvýznamnější arbitráže - a to na spor se společností CME v kauze televize Nova a na spor s japonskou bankou Nomura. Každá stála český stát na poplatcích právníků stovky miliónů korun.

Na právní firmy, které český stát při arbitrážích zastupují, vypisuje ministerstvo financí výběrová řízení. V nich k hlavním kritériím patří také cena poskytnutých služeb. Například v případě arbitráže s firmou Mittal Steel, která dosud neskončila, tendr vyhrála advokátní kancelář Lovells. Ta nabídla cenu přes 46 miliónů korun, dosavadní náklady zatím dosáhly pouze dva miliony.

Zdeněk Bakala, jeden z nejúspěšnějších českých finančníků a spolumajitel OKD, se rozhodl investovat do týdeníku Respekt. Hospodářským novinám Bakala potvrdil, že jedná s majitelem Respektu, senátorem Karlem Schwarzenbergem. Ještě není rozhodnuto, jestli vstoupí jako spolumajitel nebo jestli půjčí na provoz týdeníku. Bakala zdůraznil, že v žádném případě ale nechce nijak ovlivňovat jeho obsah. Jde prý o jeho soukromou investici, která se má pohybovat v řádu milionů.

Sedmasedmdesátiletý invalidní důchodce Oldřich Doskočil z Plzně za ochranu svého majetku zbraní do vězení nepůjde. Deník Právo informuje, že o tom včera definitivně rozhodl plzeňský soud. Důchodce ve své chatě nastražil podomácku vyrobený samostříl, který zranil zloděje. Podle soudu se provinil pouze tím, že si opatřil a přechovával zakázanou palnou zbraň. Od potrestání za nedovolené ozbrojování soud kvůli mužovu vysokému věku, nemoci a bezúhonnosti upustil.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme