MfD: Pozůstalé od Nažidel vyšetřuje policie

Z trestného činu jsou podezřelí pozůstalí po tragické autobusové nehodě u jihočeských Nažidel. O případu informuje Mladá fronta Dnes. Daňových úlev na dovolenou v Česku by se mohli dočkat zaměstnanci i firmy, zjistily Hospodářské noviny. Lidové noviny přinášejí průzkum spokojenosti Pražanů. Právu se podařilo objevit v Paraguayi dceru známého českého cestovatele a vědce Alberta Vojtěcha Friče.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Pozůstalí po autobusovém neštěstí u jihočeských Nažidel jsou podezřelí z trestného činu. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, policie si je postupně zve k výslechu kvůli anonymu, který vyhrožuje smrtí rodině majitele autobusu. Dopis psaný na počítači doručila pošta na adresu sokolovské cestovní kanceláře Dara Tour. Ta je nástupcem firmy LSK Autobusy, v jejímž autobuse v roce 2003 u Nažidel zahynulo 19 lidí. S dopisem na policii přišly podnikatelovy dcery. Někteří pozůstalí ale nevylučují, že si anonym mohl napsat sám majitel firmy.

Firmy a zaměstnanci by mohli získat významné daňové úlevy na tuzemskou rekreaci. Podle deníku Právo by příspěvek měl činit 10 000 korun. Navrhl to poslanec za ČSSD Miroslav Svoboda. Příspěvek by byl na podobném principu, jako jsou stravovací poukázky. Daňová úleva spočívá v tom, že zaměstnavatel by si mohl odečíst příspěvek od daňového základu a neplatil by z něho daň, zdravotní ani sociální pojištění. Také zaměstnanec by z tohoto příspěvku neplatil daň ani pojistné. Opatření by podle navrhovatele podpořilo domácí cestovní ruch a zvýšilo zaměstnanost v některých turisticky méně vytížených regionech.

Hospodářské noviny upřesňují, jak to bude se změnou čísla mobilu. Už od neděle totiž budou moci lidé změnit operátora a nechat si přitom své číslo. Přechod k jiné firmě ale nebude tak snadný, jak se čekalo. A to i přesto, že poplatky budou jen symbolické. Klient musí v první řadě počítat s tím, že při vyřízení přestupu operátoři nemusí spěchat - úkon může trvat i 4 týdny. I kdyby termíny byly jen několik dní, ve srovnání třeba s Finskem nebo Irskem, kde přenos trvá pouze několik hodin, je ale i nejkratší verze v Česku relativně zdlouhavá.

Lidové noviny zkoumaly v Praze, co se nelíbí občanům hlavního města. Pražané mají jasno - jako hlavní problematické oblasti života v metropoli označili špatné životní prostředí, dopravu a nedostatečný pocit bezpečí v ulicích. Tyto tři problémy uvádí na prvních místech obyvatelé takřka všech velkých měst. Liší se pouze v pořadí. Výjimkou byly pouze České Budějovice, kde životní prostředí figurovalo na méně významném místě a nahradilo ho problematické zajištění obchodu a služeb. V otázce bezpečnosti lidé uváděli i drogy, kapsáře a vandalismus. V oblasti dopravy se kritice nevyhnula plynulost provozu, nedostatek parkovacích míst a problémy v hromadné dopravě.

Deník Právo zjistil, že v Paraguayi žije dcera známého českého cestovatele a vědce Alberta Vojtěcha Friče. Hermíně je 100 let a je obklopena rodinou, která čítá na 160 členů. V roce 1904 boj o holý život během katastrofální povodně na horním toku řeky Paraguaye svedl Friče s indiánskou dívkou Loray - Černou kachnou - z kmene Chamacoco. Cestovatel před odjezdem do Evropy dceři ustanovil opatrovníka, který Hermínu vychoval. Ta si ke svému jménu Ferreirová přidává podle španělského zvyku i jméno po otci - Frič. Setkala se i s evropskými příbuznými otce. Jak Právu prozradila editorka Fričova díla a manželka jeho vnuka Yvonna Fričová, Češi teď přemýšlejí, jak rozvětvené rodině příbuzných v Paraguayi pomoci.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme