MfD: Právníci šéfa KDU-ČSL chystají velké překvapení

Mladá fronta Dnes zjistila, že vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek chce vydržet ve své vládní funkci minimálně do pátku 30. 3. 2007. Ministr financí Miroslav Kalousek chce podle Hospodářských novin vědět, kdo z ministerských úředníků informoval Sazku v kauze povolování loterijních videoterminálů. Právo píše o tom, že církve by mohly dostat majetek zákonem a miliardu korun k tomu. Ludvík Vaculík by rád interpeloval ministry, uvádějí Lidové noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek chce vydržet ve své funkci minimálně do tohoto pátku, tvrdí Mladá fronta Dnes. Pak prý přijde se "skandálním odhalením", že je v kauze údajné půlmilionové korupce nevinně. Alespoň to říkají právníci, které si Čunek na případ najal. Jedním z jejich klíčových argumentů je, že se budou snažit zpochybnit věrohodnost korunní svědkyně Marcely Urbanové, bývalé Čunkovy sekretářky ze vsetínské radnice.

Urbanová, připomíná list, policii loni v listopadu řekla, že byla svědkem toho, jak 11. února 2002 přišla představitelka realitní firmy H&B REAL a předala Čunkovi, tehdejšímu starostovi Vsetína, v jeho kanceláři půl milionu korun.

Podle policejní verze použil Čunek tyto peníze na dostavění své vily. Bez ohledu na to, s jakým odhalením Čunkovi právníci přijdou, státní zástupce i policie se budou snažit dotáhnout případ až před soud, potvrdily listu dobře informované zdroje.

Ministr financí Miroslav Kalousek dal pokyn k vyšetření okolností, za kterých z jeho úřadu unikly důvěrné informace v kauze povolování loterijních videoterminálů, píší Hospodářské noviny. Zpráva policejního vyšetřovatele, který se případem zabývá, se totiž dostala do rukou šéfa největší české sázkové kanceláře Sazka Aleše Hušáka.

Kriminalista Vojtěch Mujgoš teď upozornil šéfa resortu Kalouska na možnost, že zaměstnanci ministerstva mají vazbu na loterijní společnosti, a za státní peníze pracují ve prospěch soukromých firem.

Ministr kultury Václav Jehlička by souhlasil s tím, aby církve dostaly miliardu korun jako náhradu za majetek, který jim stát nevydá. Šéf kultury to řekl dnešnímu Právu. Podle Jehličky by peníze mohly být církvím vypláceny jako renta. Případná jednorázová výplata miliardové náhrady je podle něj totiž nereálná.

K částečné nápravě majetkových požadavků církví by mohlo dojít obecným restitučním zákonem, vysvětluje v Právu ministr Jehlička. Majetek by tak dostaly církevní řády a kongregace. Druhou oblastí jsou diecéze, kde by asi spíše došlo k finančnímu vyrovnání, to znamená k ocenění majetku, který si stát, kraje a obce ponechají.

Pražský magistrát se chystá snížit dotace domovům důchodců, konstatuje pražský Deník. Dostanou tak od města o statisíce korun méně peněz než obvykle. Peníze už nebudou vypláceny podle toho, kolik si provoz zařízení žádá, ale město stanoví maximum, které ředitelé nebudou moci překročit. Důvodem jsou až desetitisícové rozdíly v částkách, které pražské ústavy potřebují na provoz jednoho lůžka, vysvětluje pražský Deník.

Ze všeho nejvíc se divím, píše v dnešních Lidových novinách Ludvík Vaculík, jak jsme rušili státně plánované hospodářství, abychom upadli do kontinentálního plánování anonymních pachatelů. Známý spisovatel se podivuje nad tím, jak všechny naše hmotné zájmy podléhají cizím.

Rád by proto interpeloval ministry a zeptal se jich kupříkladu, proč pořád prodáváme továrny cizím firmám, které je kupují, aby je zlikvidovaly. Proč kupříkladu se naše půda smí prodávat cizincům - vždyť se tím podle Vaculíka uskutečňují staré cíle našich dřívějších nepřátel. A proč podniky veřejné služby, jako jsou letiště, vodárny, nemocnice, mají být soukromé.

Ludvík Vaculík ví, čím to všechno je způsobeno. Jak dále píše v Lidových novinách, většina lidí u nás je ochotna prodat všechno, i sebe: za peníze nebo výhodu slevy při nákupu. Lidé ubozí, nevzdělaní, nevědomí, ponížení a chamtiví, kteří se chtějí povznést prodejným chováním. A žádný politik, ba ani prezident, uzavírá svůj článek Ludvík Vaculík, těm lidem nic neřekne, protože počítá s tím, že se od nich nechá zase zvolit.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme