MfD: Přichází drahý rok i vyšší platy

V lednu bude zima a draho, píše Mladá fronta Dnes. Podle listu zdraží elektřina, plyn, jízdné, jídlo, ale také návštěvy u lékaře. Ceny by příští rok měly růst v průměru až o pět procent, což je nejvíc na posledních 7 let. A podle listu už některé rodiny začínají měnit své chování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ekonomové mají ale i dobré zprávy. Podle nich lze očekávat i růst platů. Průměrná mzda by měla vzrůst až o dva tisíce na víc než 23 tisíc korun, což převáží i očekávanou inflaci. Přesto prý lidé budou v příštím roce utrácet opatrněji, a to prý může zbrzdit ekonomiku v Česku.

Stávkám v Německu a Francii se na titulní stránce věnují Hospodářské noviny. Nejsilnější stávka za posledních 12 let ochromila celou Francii. Zaměstnanci se bouří proti důchodové reformě prezidenta Nicolase Sarkozyho a nikdo zatím netuší, kdy protesty skončí.

Francie ale není podle Hospodářských novin jedinou zemí, kterou stávky ochromily. Sousední Německo čelí požadavku stávkujících strojvůdců, kteří chtějí růst platů o 31 procent. Jejich stávku ode dneška pocítí i čeští cestující. Ke stávce strojvůdců nákladních vlaků se totiž přidávají i jejich kolegové z osobních vlaků a expresů. To se dotkne i vlaků InterCity mezi Prahou, Berlínem a Hamburkem, píší Hospodářské noviny.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který převzal část agendy zrušeného ministerstva informatiky, chce podle Práva zajistit civilní kontrarozvědce a vojenské tajné službě přístup k provozním a lokalizačním údajům, kterými disponují operátoři. To má umožnit novela zákona o elektronických komunikacích, kterou Říman navrhl.

I když by tajné služby v tomto případě neměly přístup k obsahu hovoru, zpráv nebo e-mailů, protože nejde o odposlech, podle odborníků by tak rozsáhlé zvýšení pravomoci měla provázet zvýšená kontrola. S tím ale podle Práva Římanův návrh nepočítá.

Začal hon na počítačové piráty. Podle Mladé fronty Dnes by si lidé, kteří po internetu vyměňují hudbu, filmy nebo počítačové programy měli uvědomit, že policie po nich už jde. V současné době už vyšetřuje přes 1700 lidí, kteří si počítačové soubory nelegálně posílají. Podezírá je z porušení autorského zákona, za což jim horzí pokuta až několik miliónů korun.

Podobná akce zatím nemá v České republice obdobu. Detektivové z ústecké kriminálky se zaměřili na ty, kteří k rozšiřování svých sbírek filmů, písniček nebo softwaru používali počítačové programy Strong DC nebo DC++. Ty používají desetitisíce zejména mladý lidí. Podle Mladé fronty Dnes jsou ale na policejním seznamu také zaměstnanci řady firem i státních úřadů.

Stát ani ministerstvo životního prostřední nebudou obcím doplácet peníze na stavbu nebo renovaci čistíren odpadních vod, pokud kvůli příliš dlouhým smlouvám s vodárenskými společnostmi, které je provozují, nedosáhnou na evropské peníze. Píše to Právo s odvoláním na středeční rozhodnutí vlády.

To se ale nelíbí některým hejtmanům a starostům obcí. Podle hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana je chybné posuzovat příspěvek z Evropské unie ve vazbě na délku provozovatelské smlouvy. Prý to zavání klientelismem firem, které zatím na domácím vodárenském trhu nejsou a chtěly by si na něj otevřít cestu, píše deník Právo.

Z pražského Strahova zmizí studentské koleje. Podle Hospodářských novin je chce nechat zbourat radnice Prahy 6 a na jejich místě má v plánu postavit luxusní rezidenční čtvrť. Podle starosty městské části Tomáše Chalupy je to ale zatím ve fázi návrhu na změnu územního plánu a končené slovo bude mít až magistrát.

Pokud záměr projde, studenti by se přestěhovali do nového univerzitního kampusu, který by měl stát v Ruzyni, na místě dnešních skladů ministerstva obrany a soukromých firem, píší Hospodářské noviny. Strahovské koleje mají kapacitu 5 tisíc míst a patří Českému vysokému učení technickému. To se záměrem radnice souhlasí.

Digitální vysílání ruší déšť a mlhy, píší Lidové noviny. Podle nich například obyvatelům Chodska vypadává televizní signál. Přitom právě Domažlicko se stalo na konci srpna první oblastí České republiky, kde skončilo analogové vysílání a bylo zcela nahrazeno novým digitálním signálem.

Nové technologie mají přinést kvalitnější obraz a více programů. Realita je ale jiná. Podle vládního koordinátora digitalizace Zdeňka Duspivy jsou to ale jen dětské nemoci digitalizace. Problém s digitálním příjmem prý často způsobují i zastaralé nebo podomácku upravené anténní systémy. Stav antén je prý totiž horší, než se čekalo, píší Lidové noviny.

Marián Vojtek, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme