MfD: První zahraniční cesta Mirka Topolánka povede na Slovensko

Nový premiér Mirek Topolánek pojede na svou první zahraniční návštěvu na Slovensko, zjistila Mladá fronta Dnes. Jak deník konstatuje, tamní předseda vlády Robert Fico je přitom přítelem šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Česká spořitelna podle Hospodářských novin přechází na platební karty s čipem. Příští školní rok přinese řadu převratných změn. Jaké, o tom informují Lidové noviny. Obyvatelé Česka začínají kupovat biopotraviny, informuje Právo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Nádech pikantnosti našla Mladá fronta Dnes v první zahraniční cestě nového předsedy vlády Mirka Topolánka. Tradičně pojede na Slovensko - premiér Robert Fico je ale přítelem hlavního Topolánkova politického protivníka, předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. A před českými volbami slovenský politik netajil k Paroubkovi své sympatie. Topolánek se s Ficem krátce setká při středečním fotbalovém utkání Česka a Slovenska v Bratislavě.

Česká spořitelna přechází na bezpečnější čipové platební karty. Jak píší Hospodářské noviny, firma, která má se třemi milióny karet čtyřicetiprocentní podíl na trhu, tak následuje konkurenční banky. Peněžní domy přecházejí na čipy kvůli podvodům s padělky. Gangy podvodníků například získávají data z magnetických pásků na kartách pomocí čtečky napojené na bankomat.

Čipové karty jsou podle odborníků proti této formě padělání stoprocentně chráněny. Nové platební karty mají kromě čipu stále i magnetický proužek, aby se daly použít i v prodejnách, jejichž terminály neumějí čipy číst. Při každé transakci s čipovou kartou musí navíc její majitel zadat PIN, jinak se obchod neuskuteční.

Telekomunikační společnost O2, která vznikla spojením bývalého Českého Telecomu a Eurotelu, nemá doménu s koncovkou cz. Ta patří Tomáši Schelovi a firmě O2 se ji nepodařilo odkoupit. Hospodářské noviny zjistily, že v tomto případě nešlo o spekulaci - Schel si doménu zaregistroval už rok předtím, než operátor O2 v Británii vůbec vznikl, tedy před šesti lety.

O2 nabízelo jednorázové vyrovnání, to se však Schelovi zdálo málo a žádal dlouhodobější smlouvu, z níž by získával určitá procenta. Schel je ochoten o prodeji domény O2.cz dále jednat. Telekomunikační firma ale už zřejmě ne. Tahanice o internetové domény nejsou nic ojedinělého - jen v Česku už se vedlo přes 30 sporů.

Začíná poslední školní rok, kdy budou základní školy v Česku učit postaru. Lidové noviny připomínají, že už za rok čekají žáky i pedagogy velké změny - školy budou muset používat osnovy, které si samy vytvoří. Kantoři by pak neměli chtít od dětí opakování věcí naučených nazpaměť, ale vlastní nápady a názory. Novinka půjde postupně, začne se v prvních a šestých třídách, ostatní ročníky se přidají v průběhu příštích let.

Jak Lidové noviny dále píší, u nás je už několik škol, které se změnou začaly. Pro učitele je jiné hlavně to, že sami na sobě musí více pracovat. Musí hlídat, co se v jejich oboru mění. Nejde podle nich vystudovat vysokou školu a podle toho 20 let učit. Například na základní škole Na Stráni v Děčíně působí školní psycholog, logoped a speciální pedagog. Angličtinu a práci s počítačem mají tamní děti už od první třídy. Když jsou žáci zkoušení, dají si známku nejdříve sami a potom je ohodnotí učitel. Do žákovské knížky se zapisuje obojí.

Nový školní rok hodnotí Mladá fronta Dnes jako čas velké revoluce. I propojování předmětů nebo celoroční práce na velkých tématech ale musí mít pravidla. Jak konkrétně budou jednotlivé vyučovací hodiny vypadat, to už závisí na každé škole. Učitelé chodili na školení, mohou se inspirovat v zařízeních, kde už nový systém pracuje, k dispozici mají i lektory nebo pedagogická centra.

Češi kupují stále více biopotravin - tedy produktů vyrobených bez pesticidů a umělých hnojiv a zpracovaných bez aditiv. To jsou tak zvaná éčka - chemická barviva a dochucovadla. Deník Právo konstatuje, že biopotraviny ale zatím vyhledává úzká skupina lidí - jde o ženy vysokoškolačky, ve věku mezi 25 a 44 lety, se středním až vyšším příjmem.

Největší počet zákazníků je z Prahy. Třetina z nich dává přednost produktům vyrobeným v České republice. Lidé nakupují hlavně čerstvé biomléko, maso i pečivo. Ve vejcích ekozemědělci nestačí pokrýt poptávku, ale naopak obilniny vyvážejí.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme