MfD: Řešením je podle Jiřího Paroubka velká koalice

Východiskem ze současné politické situace je velká koalice. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek. Ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič v Lidových novinách tvrdí, že čerpat peníze z Fondu rozvoje bydlení by mohli také majitelé domů. Právo si všímá nových internetových stránek vlády Mirka Topolánka. Hospodářské noviny nahlédly do studie Světové banky, podle které se podmínky pro podnikání v ČR zhoršily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Velká koalice - to je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka řešení současné politické situace. Uvedl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Voliči podle něj rozdali karty tak, že se politici této variantě asi jen těžko vyhnou. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek ale velkou koalici vylučuje. Dokonce to slíbil i malým stranám - lidovcům a zeleným - protože jen spolu dokáží čelit levicovému bloku sociálních demokratů s komunisty. Paroubek ale tvrdí, že se dokáže dohodnout s každým. Šest let na pražském magistrátu spolupracoval s ODS a bylo to prý pro město plodné období.

Předseda ČSSD dále zopakoval, že pokud nedostane Topolánkova vláda důvěru, měl by mít druhou možnost sestavit vládu právě on. Považuje pak za téměř jisté, že bude za dva měsíce znovu premiérem. Mladé frontě Dnes řekl, že podle průzkumů je 51 procent lidí pro to, aby prezident jmenoval na druhý pokus premiérem jeho.

Nový ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič Lidovým novinám řekl, že by vlastníci domů měli mít možnost čerpat peníze z Fondu rozvoje bydlení. Poskytovat by jim měl především garance za bankovní úvěry. Šéf resortu by tak chtěl kompenzovat to, že majitelé celé roky své nájemníky dotovali, protože jim nájemné určoval stát. Gandalovič také upozornil, že se pravděpodobně nepodaří vyčerpat všechny finance z fondů Evropské unie, které byly Česku k dispozici v uplynulých dvou letech. Jeho předchůdce Radko Martínek nicméně prý udělal veliký kus práce, aby se tok evropských peněz zlepšil.

Topolánkova vláda si zřídila nové internetové stránky, informuje deník Právo. Ty jsou laděny bílomodře a čtenář si na nich může přečíst životopisy jednotlivých ministrů. Někteří o sobě napsali jen pár řádků, jiní se rozepsali daleko více. Zatímco ministr financí Vlastimil Tlustý uvedl pouze stručné body ze svého života, někteří jeho kolegové prozradili i své koníčky a další podrobnosti ze soukromí.

Na stránkách se tak dozvíme, že ministr dopravy Aleš Řebíček rád hraje golf a tenis, ale nepohrdne ani vařením. Šéf vnitra Ivan Langer zase obdivuje Churchilla, Regana a Thatcherovou a rád má míčové hry. Ministrovi práce a sociálních věcí Petru Nečasovi udělá radost kniha o historii nebo klasická hudba. Nová šéfka resortu zemědělství Milena Vicenová se zase chlubí, že obě její dcery studují Karlovu univerzitu.

V Česku se podle studie Světové banky zhoršily podmínky pro podnikání, tvrdí Hospodářské noviny. Ještě loni byla Česká republika na 50. příčce, letos se o dvě místa propadla. Ve většině hodnoticích kritérií se Česko zhoršilo. Jediné, v čem jsme se dokázali zlepšit, jsou nižší daně a kratší doba pro založení podniku.

I tak to mají ale podnikatelé u nás složité. Firmy podle Hospodářských novin potřebují 31 různých povolení a 9 měsíců na založení a postavení provozovny. To je například více než v Egyptě a Česko se v tomhle ohledu zařadilo na samý konec hodnocených zemí. Celkově nejlepší podmínky pro podnikání mají Singapur, Nový Zéland a Spojené státy. Sousední Slovensko je na 36. pozici.

Japonci sestrojili robota, který dokáže rozlišovat různé odrůdy vín, píší Lidové noviny. K tomu mu slouží senzor umístěný na paži. Podle vědců je možné robota naprogramovat tak, aby zákazníky v obchodě upozorňoval na vína podle jejich vkusu. Robotovy možnosti jsou ale značně omezené: z tisíců vín, které jsou na trhu, dokáže rozlišit pouze několik desítek.

Marián Vojtek, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme