MfD: Vlastimil Tlustý jednal s Václavem Klausem o nových volbách

Ministr financí Vlastimil Tlustý se sešel s prezidentem republiky Václavem Klausem. Podle Mladé fronty Dnes na schůzce padl také termín předčasných voleb - červen 2008. Michal Kraus, bývalý poslanec ČSSD, přihrál státní peníze svému fotbalovému klubu, píší Lidové noviny. Právo se zabývá půjčkami bank domácnostem a živnostníkům. V kasinech se podle policie perou špinavé peníze, informují Hospodářské noviny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Svou vlastní hru, která má skončit dohodou s ČSSD a případně s dalšími stranami o toleranci menšinové vlády ODS, rozehrál ministr financí Vlastimil Tlustý. Mladá fronta Dnes informuje, že se vlivný politik ODS setkal na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem a mluvili spolu o termínu předčasných voleb, který by byl přijatelný jak pro ODS, tak pro ČSSD. Tlustý přitom tvrdí, že mají s Klausem obdobný názor, že by volby mohly být v červnu 2008.

Pikantní je to, že se staronový premiér Mirek Topolánek o cestě Tlustého na Hrad dozvěděl až dodatečně. ODS už delší dobu prosazuje názor, že pokud nebude vláda na čtyři roky, mají být volby už příští rok. Sociální demokraté mluví podobně jako Tlustý o roku 2008. Hradní mluvčí Petr Hájek Mladé frontě Dnes řekl, že ke schůzce nemá komentář.

Michal Kraus musel opustit politiku po ostudném kakaovém skandálu. Jak ale zjistily Lidové noviny, návrh státního rozpočtu na příští rok ukazuje, že na rozhodování parlamentu má stále vliv. Pokud sněmovna rozpočet schválí, pošle stejně jako v minulých letech několik miliónů korun do fotbalového klubu, jehož prezidentem je právě bývalý sociálnědemokratický poslanec Kraus.

Letos dostal klub z rozpočtu 15 miliónů korun. Návrh na příští rok počítá s částkou ještě vyšší - téměř 25 miliónů! Poslanci ODS dotaci kritizují. Podle nich je ostudné dotovat první fotbalovou ligu. Požádají ministra financí, aby dotaci prověřil. Lidové noviny dodávají, že Kraus už sice není poslancem, ale přísun peněz si dokázal pojistit. Mnohamiliónová finanční injekce pro občanské sdružení SK Kladno je určena na rekonstrukci stadionu.

Banky v Česku letos domácnostem a živnostníkům zamítly každou desátou žádost o úvěr. Jak píše dnešní Právo, neuspěli lidé, u kterých bylo vysoké riziko předlužení, a ti, kteří měli se splácením půjček potíže v minulosti. Bankéři odmítli žádosti o úvěry v hodnotě přesahující 18 miliard korun. Bankovní registr klientských informací využívají největší finanční domy a stavební spořitelny. Databáze registru eviduje 92 tisíc dlouhodobě nesplácených půjček. Tolik deník Právo.

Policie se podle Hospodářských novin domnívá, že se v kasinech v Česku ve velkém perou špinavé peníze ze zahraničí. Odehrává se to prostřednictvím takzvané hazardní turistiky. Cizinci, kterým někdo zaplatí pobyt v Česku, přivezou velké částky, aby je v hernách schválně prohráli. Policisté už začali vyšetřovat tři konkrétní případy.

Hospodářským novinám se to podařilo zjistit, když se v minulých dnech snažily zmapovat, jak se změnil hazardní trh dva roky po výbuchu granátu u herny Royal v centru Prahy. Podle neoficiálních informací se detektivové už zaměřili na jednu z kasinových firem, která zájezdy turistů - převážně z Izraele - organizuje. Na vlastní náklady je ubytuje v hotelu v centru Prahy, kde provozuje i jedno ze svých kasin.

A ještě zajímavost ze stránek Hospodářských novin: Když běží v televizi reklama, dvě třetiny Čechů automaticky přepínají na jiný program. Přesto v zemi existují nadšenci, kteří reklamy vyhledávají. A mají je tak rádi, že jsou za jejich sledování ochotni platit stokoruny. Právě jim je určena Noc reklamožroutů, která se dnes uskuteční v Praze.

Experti říkají, že těžko lze vymyslet větší marketingový nesmysl. Přesto byly vstupenky tři týdny po zahájení prodeje pryč. Hospodářské noviny píšou, že poprvé se reklamní maraton uskutečnil před 25 lety v Paříži a nejstarší reklamou, kterou má dramaturg akce ve sbírce, je víc než sto let starý spot na mýdlo.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme